Съветът на ЕС окончателно одобри европейската цифрова самоличност
Това означава, че скоро няма да има съществени пречки всички услуги на една банка или община да бъдат предоставяни отдалечено
Съветът на Европейския съюз окончателно одобри правната рамка, която урежда европейската цифрова самоличност (eID). В основата В основата на промените в регламента за електронна идентификация и удостоверителни услуги (eIDAS) стои мобилно приложение, играещо ролята на персонален дигитален портфейл за електронни документи за самоличност и свидетелства (като шофьорска книжка).
Приложението ще позволи на хората да се идентифицират сигурно от разстояние. То ще се издава от националните правителства и ще се приема в целия блок за достъп до публични и частни услуги. И накратко – ще премахне пречките пред това всички услуги на една банка или община да бъдат предоставяни отдалечено.
Портфейлът за електронна идентификация ще позволи на гражданите, жителите и предприятията да споделят документи като шофьорска книжка и да получават достъп до различни публични и частни услуги в страните от ЕС. С други думи, само с един-два клика в смартфона си, човек ще може да си открие банкова сметка наприемр. Апликацията ще служи и като идентификатор в уебсайтове и платформи.
Очаква се то да даде още по-силен тласък на използването на е-услуги в блока благодарение на това, че ще позволи на хората да управляват личните си цифрови документи и да получават достъп до онлайн услуги по сигурен и безпроблемен начин.
Законодателните промени идват в момента, когато цифровите технологии са проникнали дълбоко в живота и навиците на хората. На разположение са все повече услуги, които човек да използва отдалечено, стига да може да се идентифицира електронно. На пазара има и немалко решения за удостоверяване на самоличността, но някои от тях са архаични и тромави са използване, докато други са недостатъчно атрактивни за масовия потребител, включително заради нуждата от заплащане за тях. Не на последно място, голяма част от тях служат на локален принцип.
Универсален подход
Замисълът на портфейла за eID на ЕС е на гражданите и компаниите в блока да се даде универсален и свободен достъп до сигурна и надеждна електронна идентификация и удостоверяване на автентичност.
Едно от основните предимства пред частните платформи е защитата на данните, тъй като портфейлът ще бъде подкрепен от националните правителства в рамките на общоевропейска регулация. Освен това той ще бъде проектиран така, че да предоставя на потребителя контрол върху това каква информация споделя.
Съгласно новия закон държавите членки ще предложат на гражданите и предприятията цифрови портфейли, които ще могат да свързват тяхната национална цифрова самоличност с доказателства за други лични документи/акаунти (например шофьорска книжка, квалификация, банкова сметка).
Новите европейски цифрови портфейли за самоличност ще дадат възможност на всички граждани да имат достъп до онлайн услуги с националната си цифрова идентификация, която ще се признава в целия ЕС. От една страна това ще елиминира финансовата бариера и лутането кое приложение да избере човек. А от друга – чрез единното и припознато от ЕС решение на хората ще се гарантира по-голяма сигурност, както и възможност да запазят пълен контрол върху личните си данни.
Гражданите не трябва да носят тежестта на административната и институционалната сложност“, коментира Матийо Мишел, белгийски държавен секретар по въпросите на цифровизацията, административното опростяване, защитата на личните данни.
Преработеният регламент ще бъде публикуван в Официален вестник на ЕС през следващите седмици и ще влезе в сила 20 дни след публикуването му. Регламентът ще бъде приложен изцяло до 2026 г.