СЗО алармира за опасно COVID „цунами“
То е предизвикано от комбинацията на вариантите Делта и Омикрон
Едновременното разпространение на коронавирусните варианти Делта и Омикрон създава "цунами от случаи". Тревожната констатация направи на брифинг Тедрос Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация (СЗО).
Предупреждението му идва на фона на рекорди в ръста на инфекциите, отчетени от редица европейски страни.
Делта и Омикрон сега са две заплахи, които увеличават случаите до рекорден брой, което води до скокове в хоспитализацията и смъртните случаи", каза Тедрос Гебрейесус.
Той повтори призива си към страните да споделят ваксините по-справедливо и предупреди, че акцентът върху бустерите в по-богатите страни може да остави бедните нации без необходимите дози.
Междувременно редица европейски държави преосмислиха здравните си политики на фона на притесненията, че разпространението на силно заразния вариант Омикрон може да парализира страните, като принуди милиони хора да останат у дома.
Вместо от 3 януари, новите мерки в Гърция влизат в сила от днес. Те включват намалено работно време на заведенията – до 18:00 ч. Изключение се прави само за Нова година, когато ресторантите могат да останат отворени до 02:00 часа.
Носенето на предпазни маски ще стане задължително по улиците на Париж от 31 декември. Причината е растящият брой новозаразени с Омикрон. Това съобщиха представители на местните здравни власти.
Италия разширява обхвата на ваксинационния пропуск. Той ще се издава само при завършен ваксинационен цикъл или след преболедуване на COVID-19. От 10 януари документът ще се изисква за достъп в обществения транспорт, хотелите, външните части на ресторантите, конгресите, а също в басейните и фитнес залите.
Испания пък съкращава от 10 на 7 дни срока на изолация за хора, които са дали положителна проба за COVID-19. Това съобщиха от здравното министерство, цитирани от Reuters. Карантината се намалява, въпреки че броят на новите положителни случаи достигна рекордни нива.
Очаква се подобни ходове да предприемат и други страни като Съединените щати и Великобритания. Липсата на персонал поради дългата изолация, причини смущения в някои сектори на икономиката, тъй като много от тези, които имат положителен тест, са асимптоматични.
На този фон театрите в Белгия спечелиха дело срещу мерките за борба с коронавируса. Върховният административен съд реши, че "културните средища" могат да отворят. Магистратите определиха заповедта на правителството като "непропорционална".