Таксиметровият бранш настоява за таван на цените на горивата
Представителите на фирмите в сектора обявиха, че ползата от работата на транспортния министър Николай Събев досега е нулева
Таксиметровият бранш настоява държавата да определи таван на цените на горивата за срок от 1 година, нулево ДДС за всички горива и да предприеме активни действия срещу сивия сектор. Шофьорите се включиха в протеста на превозвачите и дадоха ултиматум на правителството до 18 май да реши проблемите им. В противен случай ще блокират министерства и ключови транспортни институции.
Това са антикризисни мерки, които биха позволили на транспортния сектор да продължи да работи. Транспортната услуга най-много влияе на инфлацията, главно заради цените на горивата“, заяви председателят на Националния таксиметров синдикат Красимир Цветков на пресконференция в БТА.
Представителите на бранша се обърнаха директно към транспортния министър Николай Събев и му напомниха, че транспортът не се изчерпва само с БДЖ.
След 18-ти някое министерство или агенция може да осъмне с палатки, автомобили и хора, за да не може да влезете на работа. Така или иначе от ходенето ви на работа ефектът е нулев.“
Таксиметровите фирми са на мнение, че не може всеки месец, при всяко увеличение на цените на горивата, да искат и нови тарифи за превоз, защото в един момент цените ще станат непосилни и твърде високи за гражданите. Именно заради това смятат, че подобни антикризисни мерки са по-добрият вариант, но не само за сектора, а и за всички хора.
Браншовите организации заявиха, че от 30 години водят борба, за да може целият сектор да излезе на светло. Според тях главен проблем е руското приложение "Максим", което от години работи незаконно и ощетява лицензираните превозвачи. Представители на Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи коментира, че то е спряно в Пловдив, само благодарение на усилията на бранша, без помощта на институциите и контролните органи.
Подготвяме писмени искания, които ще акцентират върху слабите точки на управляващите. Искаме да покажем на държавата как да си събере налозите, като осигуровки, от сивия сектор. Нека да видят, че имаме желание да даваме, а не само да взимаме“, заяви Мариян Киров.
„Настоящият кабинет дойде със заявки да спре сивия сектор, но до момента нищо не е направено“, отбеляза Цветков.
По думите му в София руското приложение взима 30 – 35% от работата на легитимния сектор. Цветков напомни, че браншът именно заради това е настоявал за оставката на бившия шеф на "Автомобилни администрация" Бойко Рановски, но дори когато него го няма, нерегламентираните превози не са спрели.
Според бранша държавата не е въвела никаква антикризисни мерки, за да подпомогне дейността им, въпреки огромните загуби, които таксиметровите шофьори понесоха покрай пандемията.
Петър Владимиров от Сдружението на таксиметровите водачи в Ямбол каза, че липсва диалог с правителството и именно заради това секторът прибягва към протести.
Според синдикатите много шофьори вече се отказват от професията, тъй като не могат да покриват всички разходи по колите, а доходите са малки. Заради това има и голяма вероятност градовете да останат без таксиметровата услуга.
В пресконференцията се включиха представители на Национален таксиметров синдикат, Таксиметрово сдружение "Боляри"- Велико Търново, Сдружение на таксиметровите водачи – Ямбол, Сдружение „Такси“ - Варна, Национална асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи – Пловдив.