Тази нощ връщаме часовниците с час назад
В неделя ще спим с 60 минути повече, но вече ще се стъмва по-рано
Тази нощ
преместваме часовниците с час назад. Причината е, че преминаваме към зимното
часово време и в неделя ще имаме възможност да спим с час повече.
Промяната традиционно се прави в последния уикенд на октомври, в нощта на събота срещу неделя. С връщането на часовниците ще се стъмва по-рано и денят ще намалява още по-осезаемо.
Връщайки стрелките с час назад, фактически преминаваме към астрономическото време. То важи до края на март, когато преминаваме към лятното часово време.
Промяната на времето се използва главно в страните с умерен климат. Целта е да се използва максимално светлата част на денонощието, така че да съвпада с активните часове за работа/училище.
Така през пролетните и летните месеци стрелките на часовника се местят с час напред, а през есенните и зимните – отново се връщат с час назад.
Тази практика започва преди точно един век – през 1916 г. в Европа. Пионери са Германия и Великобритания, а след това примера им последват и останалите държави от Европа и Северна Америка. В България промяната на времето е въведена през 1979 г. От 1999 г. лятното часово време продължава до 4:00 ч. в последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с един час назад.
Държавите от останалите континенти обаче не винаги се ръководят от този принцип. В Африка смяната на времето е крайно непопулярна и повечето страни от континента никога не са я практикували. По-голямата част от Азия също вече не използва промяната на времето.
В началото на септември Турция се отказа от преминаване към зимното часово време и южната ни съседка вече целогодишно е на лятно часово време. Според властите в Анкара така се дава възможност на гражданите „по-дълго да се възползват от слънчевата светлина“ през деня.
През 2014 г. пък Русия официално се отказа от лятното часово време, след като преди това прекара 3 години (от лятото на 2011 г.), без да преминава в зимно време.