ТБ Виктория отваря днес
Вложителите ще имат пълен достъп до спестяванията си, а банката отговаря на всички условия, за да продължи дейността си
След близо
половингодишно прекъсване клоновете на Търговска банка Виктория отварят вратите
си за клиенти днес. Дъщерната кредитна институция на Корпоративна търговска банка бе поставена под специален надзор заедно с нея в края през юни тази година.
Българска народна
банка обяви наскоро, че ликвидните средства, с които разполага ТБ “Виктория”
ЕАД, вече възлизат на стойност 160 млн. лв., като се очакват и допълнителни постъпления
в следващите месеци. Тази сума покрива напълно общия размер на всички спестявания
на вложители в банката и те ще могат да се разпоредят с парите си, ако
пожелаят.
От ТБ Виктория съобщиха за следната начална организация в работата на банката:
1.
Дебитните карти, издадени от Банката, ще бъдат активни като средствата,
налични по тях ще могат да се теглят от банкомати и ПОС терминални
устройства на други банки и търговци. В офисите на Банката ще се
обслужват сметките само на клиенти с изтекъл срок на дебитната им карта.
2.
Левови и валутни преводи ще се приемат за изпълнение в офисите на
Банката. Валутните преводи ще се изпълняват само със “SPOT” вальор, т.е.
2 работни дни от датата на нареждането.
3. Средства на каса ще се изплащат, както следва:
· До 2 000 лева дневно – без предварителна заявка;
· над 2 000 лева/1 000 евро/1 500 щ. долара дневно – със заявка от 2 работни дни;
· Предварителна заявка няма да се изисква в случаите на теглене на депозити на датата на падеж
4. Функционирането на интернет банкирането на Банката ще продължи в режим на пасивен достъп. Възстановяването на всички останали операции, съгласно предоставените потребителски права, ще се осъществи в най-кратък срок.Както вече бе оповестено, с решение на УС на БНБ от 19.11.2014 г. бяха дадени задължителни предписания на квесторите да създадат необходимата организация на работа така, че на 12.12.2014 г. ТБ “Виктория” ЕАД да започне обслужване без ограничения на вложителите в банката.
Извършеният неотдавна преглед на кредитния портфейл на банката, направен от АФА, заключи, че качеството на активите е добро, включително обезпеченията и необходими провизии. Становището на централната банка е, че ТБ Виктория отговаря на всички изисквания да извършва всички банкови операции, според лиценза ѝ. За отвори банката, обаче, бе необходимо да бъде осигурен ликвиден буфер, който да поеме евентуалните тегления. За тази цел БНБ даде предписания на 16 септември на квесторите на банката да бъде стартирана тръжна процедура за продажба на обособени части от кредитния портфейл.
Той бе разделен на пет части, според видовете банкови продукти. След сравнителен анализ на представените оферти, извършен от „Ърнст и Янг България“ ЕООД, като най-добри за ТБ “Виктория“ ЕАД са посочени офертите на Токуда банк за „малък бизнес“ и „потребителски кредити с ипотека“, на СЖ Експресбанк за „ипотечни кредити“ и на ЦКБ за „потребителски кредити и кредитни карти“. За портфейла от „големи и средни корпоративни клиенти” постъпи само една оферта и то не за пълния пакет и бе взето решени на този етап те да не се продават.
На квесторите на ТБ “Виктория“ е възложено да проведат Общо събрание на акционерите на 15.12.2014 г. На събранието ще бъде предложено да се промени Уставът на банката, като от двустепенна се премине към едностепенна система на управление, и да бъде избран нов петчленен Съвет на директорите в следния състав: Красимир Жилов, Галя Димитрова, Божидар Аршинков, Eвгения Стоянова и Бойка Василева. Този екип има необходимия опит в управлението на търговски банки и постигането на надеждни и добри резултати. За външен одитор на банката се предлага да бъде избран ”Ърнст и Янг одит” ООД, които са били одитор до края на 2013 г.
На 23.12.2014 г. ще приключи специалният надзор на банката. „Разполагайки с ликвидност от около 50% от активите и над 100% от привлечените от фирми и граждани средства, новият екип на банката ще може при възстановяване на доверието на клиентите да подготви и реализира необходимите мерки за оптимизиране на нейната структура с цел подобряване на възможностите за привличане на подходящ инвеститорски интерес“, посочват от БНБ.