670 000 тона храна се унищожават у нас всяка година
Отпадането на ДДС от януари 2017 г. ще увеличи обема на дарените храни
Близо 670 000 тона годна за консумация храна се унищожават у нас всяка година. Същевременно гладът е ежедневие за всяко 4-то българско дете и за всеки 2-ри възрастен човек, а всяко 5-то семейство живее в лишения, без достъп до пълноценно и балансирано хранене всеки ден. Според данни за бедността в страната над 1.58 милиона българи живеят под прага на бедността с по-малко от 330 лв. на месец.
Под процент от храната с изтичащ срок на годност стига до нуждаещите се у нас. Към момента през складовете на Българската хранителна банка ежедневно минава около 1 тон напълно годна за консумация храна. С отпадането на ДДС за дарените храни от януари 2017 г. се очаква поне двоен ръст на обемите. Хранителната банка успява да достигне до 7 100 човека всеки месец и до повече от 25 000 нуждаещи се на година, по данни на организацията.
Сред дарените храни, най-голям процент имат млякото и млечните десерти – 37%, следвани от пресните плодове и зеленчуци – 34% от всички дарения. От БХБ отчитат също трайно нарастване на дела на дарените хляб, масла и консерви.
Макар и да отчита ръст от 66% на желаещите да дарят труд, организацията ежедневно има нужда от доброволци, които да участват в сортирането и разпределянето на дарената храна.
За петте си години работа хранителната банка е спасила над 1 200 тона храна, която е достигнала до над 60 000 човека в повече от 80 населени места в страната. През 2016 г. БХБ е успяла да достигне до двойно повече места в сравнение с 2015 г. и да подпомогне с 35% повече нуждаещи се.
Всяка година 88 млн. тона храна се изхвърлят в страните от Европейския съюз. С други думи, средно 42% от храната, която пазаруваме за домакинството се озовава в кофата за боклук. Всички участници в „хранителната верига“ имат роля за предотвратяване и намаляване на хранителните отпадъци; фермери, производители на храни и преработватели, в туристическия сектор, и в крайна сметка самите потребители.
Най-новите проучвания показват, че 70% от изхвърлената годна храна в страните от Европейския съюз възниква в домакинствата, останалите 30% се дължи на секторите производство и преработка, както и търговията на дребно.
Европейската комисия въведе мерки за намаляване на разхищението на храна като част от новия пакет за кръгова икономика, който има за цел да повиши конкурентоспособността, устойчив растеж и създаване на нови работни места.
България и останалите членки в Европейския съюз са поели ангажимент за постигане на Целите на устойчиво развитие, приети през септември 2015 г. Сред тях е намаляване на наполовина изхвърлянето на годна храна на глава от населението на потребителско ниво и в търговията на дребно до 2030 г.