Топ 10 на градовете за „workcation“ – 4 са в Европа
Търсите ли място, на което да можете да съчетаете работата и свободното време? Не търсете повече
Търсите ли място, на което да можете да съчетаете работата и свободното време? Не търсете повече. Унгарската столица Будапеща оглави списъка на най-добрите градове в света за работа и почивка или „workcation“, изготвен от оператора на гъвкави и хибридни работни пространства International Workplace Group (IWG).
Резултатите се основават на вътрешно проучване, както и от анкета, проведена сред 1000 работещи в хибридни офиси в световен мащаб.
Хибридната и дистанционната работа, която набра популярност по време на COVID-19, когато предприятията по света временно затвориха офисите си, за да отговорят на здравните стандарти, се превърна в постоянен режим за много компании.
Броят на хората, работещи от вкъщи, се е увеличил пет пъти между 2019 и 2023 г., а 40% от служителите в САЩ в момента работят дистанционно поне един ден в седмицата, според доклад, публикуван от Станфордския институт за изследване на икономическата политика.
Благодарение на облачните технологии, които са достъпни навсякъде по света, при условие че има на разположение висококачествена интернет връзка ... не е чудно, че все повече хора прегръщат идеята за съчетаване на работата с пътуването, независимо дали става въпрос за няколко дни, добавени към края на ваканцията, или за няколко месеца като дигитален номад“, казва Марк Диксън, основател и главен изпълнителен директор на International Workplace Group.
Според доклада на IWG 84% от хибридните работници са удължавали или биха обмислили удължаване на отпуска, за да работят от разстояние, а 75% твърдят, че „свободата да работиш отвсякъде повишава удовлетвореността им от работата“.
Докладът на IWG сравнява 30 града по света, като ги оценява по 10-степенна скала в следните категории:
- Климат
- Култура
- Настаняване
- Транспорт
- Храна
- Издръжка
- Щастие
- Скорост на широколентовия достъп до интернет
- Устойчивост
- Наличие на гъвкави работни места
Този критерий е избран, за да „помогне да се измери колко удобна или благоприятна ще бъде средата в чужбина, особено когато се вземат предвид работните задължения“, каза Диксън пред CNBC Make It.
В допълнение към основните изисквания за условия на живот (настаняване, транспорт и храна и др.) има важни съображения, които могат да окажат значително влияние върху производителността на работника, като например широколентовата връзка и наличието на гъвкави работни пространства“, каза той.
Будапеща оглави тазгодишния списък, като получи високи оценки в категориите настаняване (9.5/10), транспорт (9.5/10), устойчивост (8.5/10) и скорост на широколентовия достъп (8/10).
Унгарската столица е „известна с класическата си архитектура, като привлича около 12 милиона международни туристи годишно ... [и] може да се похвали с над 200 музея и галерии, оживени квартали и много зелени площи, което я прави идеален избор за дигитални номади“, се посочва в доклада.
Топ 10 на градовете за работна ваканция според IWG:
- Будапеща
- Барселона
- Рио де Жанейро
- Пекин
- Лисабон
- Ню Йорк
- Сингапур
- Джакарта
- Лос Анджелис
- Милано
Барселона, която оглави списъка миналата година, остава любима на работещите хибридно. Наред с визата за дигитални номади, надеждната транспортна инфраструктура и сравнително достъпните разходи за живот, испанският град предлага и „оживена атмосфера, зашеметяваща архитектура и почти целогодишно слънце“, се казва в доклада.
Барселона получи високи оценки в категориите транспорт (9/10), климат (8.5/10) и настаняване (8.5/10), които измерват съответно цената на месечен билет за транспорт, общия брой часове слънчево греене годишно и средния месечен наем.
Градовете в Азия също заемат важно място в тазгодишния списък - Пекин, Сингапур и Джакарта попадат в топ 10. Тази година Пекин падна с едно място и зае четвърто място.
В същото време Сингапур се изкачи с впечатляващите 14 места спрямо миналата година до седмото място. Градът-държава получи изключително добри резултати в категориите качество на широколентовия достъп (10/10) и устойчивост (9/10).
Сингапур, който може да се похвали с второто най-добро летище в света, служи като „глобална врата към Югоизточна Азия“, което го прави привлекателна дестинация за пътниците. Сингапур е обявен и за най-щастливата страна в Азия за втора поредна година и според IWG е на път да предложи 5G покритие на целия остров до 2025 г.
„Тази тенденция ще се ускори още повече и ще продължим да виждаме все повече компании, които възприемат политиките на WFA, за да подобрят баланса между професионалния и личния живот на служителите и да увеличат привлекателността си като работодател“, каза Диксън.