Зам.-шеф на „Росатом“: Удължаваме 5-6 блок в Козлодуй с Electricite de France
Строго ни е забранено да коментираме АЕЦ \"Белене\", докато тече арбитражът, отсече зам.-генералният директор на руския ядрен монополист Кирил Комаров
Руско-френски проект
Договорът за удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" е изключително важен - хубаво е, че мога да го заявя в Париж, защото това е резултат от съвместната работа на "Росатом" с Electricite de France (EDF). Това заяви зам.-генералният директор на руския ядрен монополист - държавна корпорация "Росатом" Кирил Комаров, цитиран от БГНЕС.
Руско-френският консорциум обещава да помогне на България да подготви обосновката, за да се удължи експлоатацията на двата хилядника. "Това е съвместен руско-българско-френски проект. Той ще позволи да бъде удължен живота на АЕЦ "Козлодуй", за да може да произвежда евтино и екологично чисто електричество за България", заяви Комаров.
Според думите на руския топмениджър, в тази област нямало "никакви проблеми или забавяния, поетите ангажименти се изпълняват точно и в срок". Той припомни, че предстоят поредица от действия, които българската страна трябва да извърши, като „на първо място е подготовката на документацията“.
По думите на зам.-шефа на „Росатом“ трябва тя да бъде представена и одобрена от българския ядрен регулатор (AЯР). "Ние сме убедени, че животът на двата блока ще бъде удължен. За нас е важно и голяма чест, че участваме в този съвместен проект", подчерта Кирил Комаров. Той припомни, че руската страна „продължава да изнася ядрено гориво, с което работи българската атомна централа“.
Лицензите за работата на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" изтичат съответно през 2017 и 2019 г. В България процедурата по удължаването на живота им стартира през 2012 г. В началото на октомври 2014 г. между АЕЦ "Козлодуй" и консорциума, включващ "Росенергоатом", "Русатом Сервис" и EDF, беше подписан договор за удължаването на живота на V блок на “Козлодуй”. Благодарение на предстоящата модернизация животът на ядрения блок може да бъде удължен с още 10 – 20 години.
Напоследък българо-руското сътрудничество в ядрената сфера намаля заради спирането на проекта за изграждане на втора атомна централа в гр. Белене от кабинета „Борисов“ и парламентарното мнозинство на ГЕРБ през март 2012 г. През септември 2012 г. "Росатом" предяви иск срещу българската Национална електрическа компания (НЕК) за над 1 млрд. евро заради спирането на проекта. Неотдавна се състоя едно от първите заседания на арбитражното дело в Женева.
Помолен за коментар, Кирил Комаров беше достатъчно лаконичен: "Едва ли мога да коментирам, както знаете в момента върви арбитражът“. Според него темата е забранена за коментиране от ръководството поради тяжбата - настоящият президент на "Росатом" е бивш премиер на РФ(1998) Сергей Кириенко. „На нас всички ни казаха много строго: Нищо да не се коментира, докато тече арбитражът", оплака се топмениджърът.