Toshiba започва анализ на авариралия ПАВЕЦ „Чаира“
Обсъжда се монтирането на изцяло нови агрегати, както и изграждането на нов ПАВЕЦ при каскадата Батак – Доспат
ПАВЕЦ „Чаира“ – най-голямата помпено-акумулираща централа в Югоизточна Европа, позната още като централата, която спаси страната ни от режим на тока през зимата на 2017 г., вече година и половина е извън строя заради авария и причината затова остава неизвестна.
И въпреки че надеждите и усилията на Национална електрическа компания (НЕК) са тя да заработи поне частично още следващата година, този сценарий изглежда все по-несигурен. Заради уникалността на ситуацията и централата за ремонта се търси „нестандартно решение“, което не е прилагано до момента, както и компания, която да поеме риска и отговорността за него. Пред Economic.bg изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев, каза, че екип на японската корпорация Toshiba, която е участвала в изграждането на ПАВЕЦ-а, пристига у нас на 9 август, за да направи анализ на ситуацията.
Идват, за да инспектират състоянието и да ни кажат по какъв начин биха могили и дали въобще могат да се включат във възстановяването“.
За ремонта е разговаряно с почти всички оператори в Европа, но ситуацията е сложна, тъй като и в момента има действащ договор за рехабилитация между НЕК и ABB-Voith и няма как да се намеси друг изпълнител, докато той е в сила, обясни още Георгиев.
По думите му първо трябва да се намери компания, която е уверена, и тогава вече да се включи договорно в рехабилитацията, но за момента няма такава.
През септември се очаква да излязат резултатите за основната причина да се случи аварията. Анализът се извършва от швейцарска инженерингова висококвалицифирана в сектора компания, което, според Георгиев, ще даде увереност за евентуално намиране на решение.
Ремонтът е под въпрос
Концепцията след аварията беше да бъде направен междинен ремонт на два от агрегатите, който да им даде живот и в рамките на година-две да се въведат в експлоатация. Този сценарий обаче също не е сигурен, тъй като компаниите все още са в процес на проектиране на инженерингови решения относно междинния ремонт на агрегатите и няма потвърждение, че ще успеят да се справят.
Екипи от инженери, с помощта на специализирани софтуери, с техния опит и знания търсят решения. Ако се намери решение, очакваме, че в рамките на следващата година ще бъде реализирано, тоест ще работят поне частично част от агрегатите", допълни Георгиев.
По думите му има 70 – 80% шанс да се намери решение и ремонтът да е успешен, но несигурността остава.
Разглежда се обаче и друг "краен вариант" и той е, ако не се намери решение за ремонт на съществуващите агрегати, те да се подменят изцяло, а компании вече са заявили желание да доставят такива.
Работи се много активно от нашата страна, от страна на партньори, водим разговори, има посещения на специализирани компании", каза още директорът на НЕК.
Какво се случи
ПАВЕЦ „Чаира“ е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров, разположена в Рила планина, под язовир „Белмекен“. Тя е вторият етап от изграждането на хидро-комплекса Каскада Белмекен – Сестримо и ПАВЕЦ „Чаира“. Идеята за изграждане на помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) възниква от благоприятната възможност за използване на изградения вече високо в планината язовир "Белмекен" и подходящите топографски условия в този район. В централата са монтирани 4 обратими агрегата Toshiba с номинални мощности от 216 MW в турбинен режим и 186.2 MW в помпен режим. От април 1995 г. са в експлоатация I-ви и II-ри агрегати, а от август 1999 г. – III-ти и IV-ти агрегати, с което се достига пълната мощност на ПАВЕЦ „Чаира“.
Рехабилитацията на централата е възложена на консорциума ABB-Voith, в нея не участва Toshiba, която добре познава "Чаира", тъй като е участвала в изграждането ѝ. След ремонта при теста на един от агрегатите се чува необичен шум, след което съоръжението се наводнява. Mалко след това централата спря да работи напълно.
При посещението на служебния енергиен министър Росен Христов преди няколко месеца стана ясно, че заключенията в анализите на текущото състояние на българските и международни експерти са показали „умора на метала на всички четири хидроагрегата“, а не само на този, който е претърпял авария.
В момента се водят няколко разследвания, включително от Европейската прокуратура и главна дирекция "Национална полиция" с наети вещи лица от Техническия университет в София. Друго разследване се води от консорциума по изпълнение на рехабилитацията ABB-Voith и от НЕК, които са наели международно признатата организация AFRY Switzerland.
Нов ПАВЕЦ
По повод идеята за изграждане на нов ПАВЕЦ в страната, Георгиев коментира, че се радва, че Министерството на енергетиката отчита важността и ролята, които имат хидроенергетиката и по-специално ПАВЕЦ-ите за производство на зелена енергия, за производство и за балансиране на системата.
Те имат ключова роля за декарбонизацията и интеграцията на други ВЕИ-та, тъй като с нашите ВЕЦ-ове подпомагаме интеграцията и инсталирането на нови ВЕИ-та", коментира директорът на НЕК.
Има няколко варианта за локацията на новия ПАВЕЦ, но най-реалистичният е „Батак – Доспат“. „Разработват се и други варианти, но са на етап предпроектни проучвания.“