Трансграничните проекти са съществени за ефективното икономическо сътрудничество
„Главболгарстрой“ изрази позицията си, че България и Румъния трябва безусловно да се присъединят към Шенген
Темата за пълното присъединяване на България към Шенгенското пространство бе застъпена силно по време 21-вото годишно издание на Виенския икономически форум (ВИФ), който се проведе на 4 ноември в австрийската столица. Това стана по време на сесията „Икономическото партньорство – по-важно от всякога“, която бе открита от Албин Курти, министър-председател на Косово.
Емил Ангелов, главен изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг“, от своя страна акцентира върху стратегическия процес за свободна търговия, общи пазари и съвместни трансгранични инфраструктурни проекти – стъпки, които са от съществено значение за ефективното икономическо сътрудничество.
На снимката: Гл. изп. директор на „Главболгарстрой Холдинг“ Емил Ангелов получи отличието от посланик Елена Кирчева, основател, член на УС и генерален секретар на ВИФ
Свободно движение и бизнес
Ключовите елементи са: търговията чрез премахване на митата; увеличаване на обмена на стоки и услуги; и облекчаване на административните процедури. За някои страни от Европейския съюз (България и Румъния) присъединяването по суша към Шенгенското пространство остава ключов фактор“, коментира Емил Ангелов.
„Не по-малко важно е и увеличаването на корпоративното сътрудничество и насърчаване на партньорствата между фирми от региона и международни корпорации“, добави той.
Според него за постигането на гореспоменатите цели има нужда от близки сътрудничества между регионалните икономики за развитието на различни инфраструктурни проекти.
Ангелов изтъкна 3 точки, върху които да се постави фокусът за това сътрудничеството – инвестиране и изграждане на инфраструктурна мрежа от всякакъв вид (вкл. развиване на железопътните връзки); създаване на по-добра енергийна свързаност чрез развиване на трансгранични проекти, които да укрепят сигурността и устойчивостта в региона и не на последно място – развиване и разширяване на цифровата инфраструктура, което ще засили дигитализацията на икономиките в региона.
За Виенския икономически форум
Виенският икономически форум цели да насърчава регионалното сътрудничество и развитие в региона, като в него членуват 13 държави, сред които и България.
Тазгодишното издание на Форума постави фокус върху ролята на регионалната икономика като част от европейската и глобалната икономики. Събитието събра на едно място представители на публичните институции, бизнеса и научните среди от цяла Европа, които проведоха стратегическа дискусия относно бъдещето на региона.
21-вото издание на ВИФ отличи „Главболгарстрой“ като ключов партньор с принос за развитието на регионалното икономическо сътрудничество на европейско и световно ниво.
На снимката: Гл. изп. директор на „Главболгарстрой Холдинг“ (вляво) и президентът на ВИФ посланик Емил Брикс
Официални приветствия по време на форума отправиха още посланик Елена Кирчева, основател, член на УС и генерален секретар на ВИФ, президентът на ВИФ посланик Емил Брикс, министърът по европейските и конституционните въпроси на Австрия Каролине Едщадлер и министърът по труда и икономическата политика на Австрия, Мартин Кохер.
Снимки в текста: Society Magazine, водещ медиен партньор на Виенския икономически форум (ВИФ)