Трите най-уязвими валути в Източна Европа се готвят за нов удар
Войната в Украйна, енергийната криза и задаващата се рецесия вещаят задълбочаващи се проблеми
Вече страдащи от войната в Украйна, основните валути в Източна Европа са напът да понесат нов удар от задаващата се рецесия в еврозоната. Мечи настроения личат много повече спрямо унгарския форинт, полската злота и чешката крона, отколкото към всяка друга валута на развиващи се страни, с изключение на руската рубла и турската лира, според данни, събрани от Bloomberg.
Междувременно Goldman Sachs Group Inc., Fidelity International и InTouch Capital Markets прогнозират, че Източна Европа ще пострада повече от другите нововъзникващи пазари, ако еврото отслабне.
Трите валути се смятат за особено уязвими към колебливото търсене от страна на 19-те държави в еврозоната, която купува около 60% от износа на всяка от тях. След нахлуването на Русия в Украйна през февруари, те се търгуват все повече в синхрон с еврото.
Ние сме предпазливи и негативно настроени към източноевропейските валути“, каза Пол Гриър, паричен мениджър във Fidelity International в Лондон, който залага на по-нататъшни спадове на злотата и кроната спрямо долара. „Регионът е най-уязвимият блок в нововъзникващите пазари във валутното пространство“, отбеляза още той.
Международният валутен фонд предупреди през юли, че световната икономика може скоро да е на прага на рецесия, перспективите пред европейския регион изглеждат още по-лоши. Рекордната инфлация и повишената вероятност от спиране на руската енергия заплашват да доведат до срив клуба на еврото.
Източноевропейските валути вероятно ще претърпят най-голям спад на нововъзникващите пазари, ако еврото падне под паритета с долара за продължителен период, като се има предвид излагането им на търсенето в евроблока и прекъсванията на доставките на газ, казаха стратезите на Goldman Sachs. В края на юли американската банка намали тримесечната си цел в евро до 0.99 долара от 1.05 долара.
Европа е много по-уязвима на този етап, така че е разумно да се предположи, че централните и източноевропейските валути ще се представят по-слабо, особено ако евро/доларът падне“, коментира Пьотр Матис, старши валутен анализатор в InTouch Capital Markets.
Двуцифрени намаления
Валутите в региона бяха сред най-силно засегнатите от последиците от руската инвазия в Украйна през февруари. От началото на войната форинтът отслабна със 17% спрямо долара и с 8.2% спрямо еврото. Злотата е загубила 12% спрямо щатската валута през периода, докато кроната се срина с 9.6%.
Нарастващата обвързаност на всяка от тях с еврото подчертава потенциала за допълнително въздействие от всяко отслабване на общата валута. Когато се сдвоят спрямо долара, и трите имат обратна корелация с еврото от около минус 0.8 (минус 1 би означавало, че те ще се движат в крачка с еврото).
Засега бързото затягане на паричната политика в Унгария помогна за стабилизиране на форинта, след като падна до рекордно ниско ниво спрямо еврото през юли. Фактът, че правителството на премиера Виктор Орбан все още не е осигурило достъп до фонда на Европейския съюз за възстановяване от пандемия също тежи на валутата.
В Полша властите постигнаха по-голям напредък в преговорите с изпълнителната власт на ЕС за достъп до фондове за възстановяване. Междувременно централната банка на страната е близо до края на своя цикъл на затягане на паричната политика, който повиши основния й лихвен процент до 6.5% в сравнение с 10.75% в Унгария.
Чешката крона е най-стабилна, до голяма степен поради валутните интервенции на централната банка. Паричният орган запази основния си лихвен процент непроменен на 7% миналата седмица, изпълнявайки плана на новия гуверньор Алес Михл да спре агресивното затягане на паричната политика.
Перспективите за региона са смесени, смята Оливър Харви, който ръководи валутните изследвания за Централна и Източна Европа, Близкия изток, Африка и Латинска Америка в Deutsche Bank AG. Притесненията за икономиката на Унгария са налице, а прогнозата за кроната е, че вероятно ще започне да изостава от регионалните си съперници, тъй като Чешката република губи своята конкурентоспособност и темпото на интервенция се облекчава, обясни експертът.
Но падането на еврото под паритета на долара може да подпечата съдбата на трите валути.