Цялата държава се втурва да помага за газовата връзка с Гърция
Екипът на служебния регионален министър Иван Шишков установи проблеми при строителството на интерконектора
Цялата държава ще бъде впрегната да помага за бързото завършване на газовата връзка с Гърция, като на строителя ще бъдат предоставени най-големите привилегии. Това каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков пред медиите преди старта на работната среща с проектанти и надзорници по проекта.
Този строител ще се ползва с най-големите привилегии от всички строители в България, тъй като цялата администрация ще му помага, за да завършим обекта.“
Целта е ключовият интерконектор да влезе в експлоатация възможно най-скоро. Шишков коментира, че „дори да има забавяне от обявените преди това срокове, със сигурност то няма да е голямо“.
По думите му по обекта има възражения от различни институции, в това число противопожарна охрана и напоителни системи, както и от Министерството на околната среда и водите.
Има и недовършени работи“, вметна министърът.
На днешната среща със строителите се очаква да бъдат фиксирани сроковете за отстраняване на забележките, така че „по най-бързия начин, но подчертавам законов ред, без никакви пропуски в строителството и нормативните изисквания, да въведем газовата връзка в експлоатация“, каза още Шишков.
Работната среща идва, след като в петък стана ясно, че Агенцията по вписванията е отказала да впише промените в мениджмънта на проектанта „Ай Си Джи Би“ заради неправилно подадени документи. Казусът уличи предходната власт в немарливост, доколкото е допуснала фрапиращите неточности с използването на различни имена за едни и същи лица („Георгиус“ и „Джордж“). А по отношение на новата, постави под въпрос дали умишлено не бави стратегическия проект.
Припомняме, че енергийното ведомство излезе с изявление, с което увери, че ресорният служебен министър Росен Христов не е подписвал никакви документи за отмяна на решения по промяната на мениджмънта. В публичното пространство обаче се появи документ, опровергаващ това.
Въпреки смелите заявки на бившия премиер Кирил Петков, който през юли обещаваше газовата връзка да заработи до седмици, впоследствие стана ясно, че това няма как да се случи преди октомври. Необходимо е обектът да получи от ДНСК Акт 15 и Акт 16, което ще отнеме техническо време.
Газопроводът на стойност над 240 млн. евро бе започнат преди 12 години по време на първия кабинет на Бойко Борисов. Докато той бе бавен, междувременно бе приоритизирано изграждането на продължението на „Турски поток“ (наречен от Борисов „Балкански поток“) през България, по чиято тръба обаче тече единствено транзитен газ за Европа.
Пускането на интерконектора с Гърция е много по-важно за нашата страна. Въвеждането му в експлоатация ще направи възможно получаването на цялото договорено количество азерски газ за България. Дългосрочният договор е за 1 млрд. кубически метра газ годишно.