„Трябва да сме готови за зимата“: ЕС има 5 г. да се еманципира енергийно от Русия
Газовите хранилища ще трябва да са поне 90% запълнени към 1 октомври
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза в петък, че лидерите на ЕС са се договорили през следващите два месеца да изготвят предложения за премахване на зависимостта на Блока от руския внос на енергия. Съюзът си даде пет години срок, в рамките на който да преодолее подчиненото си положение.
Трябва да сме готови за следващата зима. Затова ще създадем работна група, която да изготви план за презапълване за следващата зима и ще координира действията. Освен тази първа стъпка, ЕС ще трябва да определи дългосрочната си политика за съхранение на газ. Затова Комисията ще представи предложение за запълване на подземните газови хранилища до поне 90 на сто от техния капацитет до 1-ви октомври всяка година“, каза Фон дер Лайен.
По думите ѝ след срещата на лидерите в двореца Версай във Франция въпросният план ще бъде подкрепен от „необходимите национални и европейски ресурси“.
Европейският съюз е обещавал да диверсифицира енергийните си доставки и преди, особено през 2014 г., когато Русия анексира Крим от Украйна. Напредъкът обаче беше малък, отчасти заради нежеланието на Германия. Невижданата от десетилетия военна инвазия на Владимир Путин обаче промени коренно правилата на играта.
Само за няколко дни германският канцлер Олаф Шолц сложи край на газопровода „Северен поток 2“ – проект, съфинансиран от германски компании, който би увеличил значително капацитета на Русия да изпраща газ директно към Европа, заобикаляйки Украйна.
По-рано тази седмица Фон дер Лайен и нейните служители очертаха още планове за намаляване на вноса на газ в ЕС от Русия през тази година – чрез намиране на алтернативни доставчици, ускоряване на преминаването към възобновяема енергия, намаляване на потреблението чрез подобрения на енергийната ефективност и удължаване на живота на въглищните и ядрените централи.
Франс Тимерманс, отговарящ по въпросите за климата в ЕС, каза във вторник, че Европа може да замени 100 милиарда кубически метра внос на руски газ до края на 2022 г.
Това са две трети от това, което внасяме от тях“, каза той пред репортери. „Две трети до края на тази година. Трудно е, дяволски трудно, но е възможно, ако сме готови да отидем по-далеч и по-бързо, отколкото сме го правили преди“, добави той.
Европейският съюз разчита на Русия за около 40% от своя природен газ. Русия също така доставя около 27% от вноса на петрол и 46% от вноса на въглища. Взета заедно, тази търговия с Москва е на стойност десетки милиарди долари годишно.
Лидерите на ЕС дадоха ясно послание тази седмица, че Блокът все още не може да се присъедини към Съединените щати в забраната на руския петрол поради въздействието, което това би имало върху домакинствата и бизнеса, които вече се борят с рекордно високите цени.
Но Европа знае, че трябва да действа бързо, за да намали зависимостта си и да попречи на Москва да използва енергията като оръжие в икономическата война, отприщена от войната в Украйна.
Руският вицепремиер Александър Новак каза в понеделник, че Русия може да прекъсне доставките на газ за Германия по газопровода „Северен поток 1“ в отговор на това, че Берлин блокира новия проект за газопровода „Северен поток 2“. Междувременно Кремъл даде да се разбере, че не се плаши от санкциите на Запада и има на кой друг да продава ресурсите си.