Църквата почита Св. Константин и Елена
Това е и празникът на нестинарите
Православната църква почита на 21 май паметта на Светите равноапостоли император Константин и неговата майка Елена.
Св. Константин бил император на Византия през IV век. През 313 г. той издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия.
Царица Елена е известна с това, че е построила много църкви и манастири. Смята се, че тя е открила гроба на Христос, както и кръста, на който е бил носен. Събитията са едни от най-важните в християнската църква и това е причината императорът и майка му да бъдат канонизирани за светци.
Царуването на император Константин е едно от най-важните в историята, при него християнската вяра, тъй дълго преследвана, станала господстваща в обширната му империя.
Празникът на Св. Константин и Елена съчетава езически и християнски обичаи. На този ден се ходи на църква, за да се почете паметта на двамата светци.
Денят символизира и прехода от пролетта към лятото. Според поверието Св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето. Те се събират на площада, където се пали голям огън и когато той стихне, идва ред на древния обичай нестинарство.
При него се танцува на жарава, а вярванията се, че по време на танците хората могат да влязат в контакт със светците Константин и Елена, които им помагат да лекуват болести и да пророкуват.
Имен ден имат Константин, Елена, Костадин, Костадинка.