ЦРУ е шпионирало български банки и телекоми
Според разкритията на Wikileaks са следени 150 IP адреса у нас
ЦРУ е следило 150 IP адреса в България. Това става ясно от документите, публикувани преди дни от сайта Wikileaks, разкриващи данни за кибершпионаж от страна на американската разузнавателна агенция. Българската следа в документите пък се намира в секцията "Трезор 7", съобщава БНТ.
Българските IP адреси са на големи телекомуникационни компании, интернет-доставчици, банки, университети, показва справката в документите.
От Wikileaks твърдят, че разполагат с общо 8 761 документа, разкриващи как ЦРУ компрометира хиляди компютърни устройства по цял свят. След като документите бяха публично показани се оказа, че Агенцията е използвала хакерски програми и вируси, за да проникне в устройствата.
В списъка от 360 страници има хиляди IP адреси от целия свят.
Според Wikileaks и експерти, най-вероятно IP адресите на тези институции и фирми са били "зомбирани" - използвани за следене на трети компютри и устройства, посочва още медията.
"Най-често това е зловреден софтуер, който идва по имейл, отваряте съобщението и вече вашият браузър не е само Ваш. Използва се и от други. Това много често се случва, особено на мобилните устройства, няма никаква сигурност, малцина са онези, които имат добри системи за защита на мобилните смарт-устройства.", коментира по темата Златогор Минчев, който е ръководител на "Информационни технологии в сигурността" в БАН.
Една от фирмите, чието IP е в списъка е"Лирекс" - компанията, която подаде заявление да достави машините за гласуване на предсрочните избори.
"Това, което можем да кажем за нас е, че нашите системи за обработка на инциденти не са регистрирали атаки към тези IP адреси“, заяви в отговор Боян Янчев, който е главен технологичен директор в "Лирекс".