„Туризмът не започва от днес“: Секторът в България трябва да стане устойчив
Кандидатурата на България за домакин на климатичната конференция на ООН през 2024 г е шанс и за българския туризъм
Туризмът не започва от днес. Мисията ни е да създаваме условия за развитие, повишаване на конкурентноспособността и качеството в сектора. Без да работим заедно, това няма как да се случи.
С тези думи служебният министър на туризма Илин Димитров даде началото на дискусията „Устойчив туризъм на практика“, която беше организирана от ресорното министерство като част от програмата на изложението „Ваканция и СПА“.
Какво представлява устойчивият туризъм?
Устойчивият туризъм не е просто определение или актуален термин, а концепция, чието прилагане във всичките ѝ аспекти – икономически, социален и екологичен – е от жизненоважно значение за успешното развитие и конкурентоспособността на сектора, особено в момент като сегашния. Устойчивият туризъм може да превърне България в целогодишна дестинация, каза още министър Димитров.
Той определи като сериозен удар за българския туристически сектор пандемията от COVID-19 и близостта на войната в Украйна.
Актуалните събития в световен и европейски мащаб през последните години изправиха туризма пред нови предизвикателства, които трябва да преодолеем и да излезем от кризата по-силни, по-конкурентоспособни и по-устойчиви“, коментира министърът.
По думите му тежестта на времето и предизвикателствата изискват от нас да сме по-адаптивни и по-иновативни, изисква да работим по-бързо, по-фокусирано и по-ефективно.
Ето защо прилагането на концепцията за устойчивост във всеки детайл трябва да е цел на ежедневната работа както на институциите на национално и регионално равнище, така и на всяко туристическо предприятие по цялата верига на услугите.
Нови предизвикателства
В събитието участие взе и Росица Карамфилова, министър на околната среда и водите, която коментира устойчивите практики, залегнали в опазването на природата и развитието на туризма.
Вие сте един от ключовите сектори, а Вашата ниша е една от най-осъзнатите по отношение на екологията и устойчивото развитие“, подчерта обърна се тя представителите на сектор „Туризъм“.
Росица Карамфилова изтъкна, че туристическият бизнес е може би единственият, който не приема като пречка изискванията за екологосъобразност, а ги изпълнява с убеденост, че това е начинът да се прави устойчив бизнес в туризма.
Тя припомни, че на Конференцията за изменението на климата в Египет България представи кандидатурата си за домакинство на международния форум през ноември 2024 г. – COP29.
Министърът на туризма пък заяви, че освен голямо предизвикателство за страната ни, това евентуално домакинство ще постави България на картата, защото хиляди делегати ще пристигнат у нас от целия свят. Туристическият сектор ще е основен партньор, но и основен бенефициент, ако България стане домакин на СОР29, изразиха мнение двамата министри.
Признание от Световната организация по туризъм
Александра Прианте, директор „Европа“ в Световната организация по туризъм, изрази подкрепата за организацията на България в усилията ѝ за устойчиво развитие. Това каза тя във видеообръщение по време на събитието. Тя изтъкна, че пандемията е засегнала всички аспекти на икономиката, в това число туризма, а спа туризмът също не е бил изключение, като напомни, че заради ограниченията много от обектите са били затворени.
Прианте съобщи, че сега сме в период, в който се очаква бързо повишаване на търсенето, включително в областта на медицинския туризъм, а и хората вече са много по-склонни да пътуват. Има по-силен интерес към различни спа дестинации, към откриването на нови, което е свързано и с необходимостта от квалифициран персонал. Затова образованието е толкова важно.
Тя заяви, че България е особено важна СПА дестинация и е известна със своите прекрасни, по думите ѝ, СПА центрове.
Туризмът и Плана за възстановяване
По време на дискусията възникнаха въпроси от страна на бранша дали по Плана за възстановяване няма да бъдат отпуснати средства за модернизиране на спа дестинациите в България. Министър Димитров бе категоричен, че за момента той и екипът му правят всичко възможно до сектор „Туризъм“ също да достигнат средства, но:
Народното събрание трябва да осъзнае, че секторът изостава. Трагично е да не можем да се възползваме от средства, с които разполагат наши съседи. Каквото можем правим, при сегашната ситуация“, каза той.
За момента няма пряка мярка, по която сектор "Туризъм" да се възползва от европейските пари. Възможностите са само индиректни.