„Туризъм в риск“: Изменението на климата променя облика на Алпите
Ски курортите са силно засегнати от тълпите туристи и необичайно високите температури
Прекрасни гледки, дълги планински склонове, самотни върхове и покрито със сняг спокойствие — алпийският регион на Европа е мястото за много пътешественици както през лятото, така и през зимата, пише в специален материал DW.
Все по-често обаче Алпите стават печално известни със задръстванията, пренаселените села и търсачите на удоволствия, препречващи пешеходните пътеки и ски пистите. Това, което някога е било идилични алпийски села сред девствени пейзажи, е превърнато в грозни бетонни крепости за масово настаняване.
Последиците от изменението на климата усложняват бедите на Алпите.
Може ясно да се види, че затоплянето в алпийския регион напредва значително по-бързо от средното за света“, казва Щефен Райх.
Отговорен за опазването на природата в Германския алпийски клуб - най-голямата организация на планинари и туристи в света с около 1.4 милиона членове - Райх каза пред DW, че по-дългите и значително по-горещи вълни, както и по-малкото снеговалежи карат ледниците да се топят по-бързо и почвата да се размразява по-бързо. В същото време бурите се увеличават по сила и честота, унищожавайки цели гори по планинските склонове. В резултат на това ерозията на почвата се влошава и може да увеличи риска от земни и кални свлачища.
Туризъм в риск
Туризмът е основният източник на храна за алпийското население и намаляването на годишния приток на туристи изглежда изключено. Точно обратното, каза Райх. Той очаква регионът да стане „още по-популярен сред туристите“ поради изменението на климата, защото планинският регион „ще бъде по-хладен от по-ниско разположените райони“.
Ски курортите са особено силно засегнати от изменението на климата и трябва най-много да се адаптират. По-малкото снеговалежи и по-високите температури вече се отразяват, като значително повишават сметките за местните общности, за да компенсират липсата на естествен сняг с технически средства.
Въпреки това температурите в Алпите вече се повишават над нивата, които правят оръдията за сняг и другите машини, които произвеждат изкуствен сняг, безполезни. Всичко това ще промени облика на туризма в Алпите, които все още са регионът с най-много зимни курорти в света.
Хенриет Адолф от Международната комисия за защита на Алпите (CIPRA) смята, че в бъдеще хората вече няма да могат да се наслаждават на „поредица от седем дни с алпийски ски“, а трябва да бъдат достатъчно гъвкави, за да се ангажират с дейности, в съответствие с „местните условия“ в конкретни моменти от време.
Адолф предполага, че ски бягането, което изисква по-малко сняг, може да се превърне в алтернатива на алпийските ски и смята, че туристите ще трябва да свикнат да живеят без сняг през повечето време. Тя призова местните туристически власти да се подготвят за целогодишните сезони, които ще изискват преоборудване на ски лифтовете, например, за да бъдат достъпни и за туристи.
Преход от климатичните проблеми?
Въпреки че пешеходният туризъм и алпинизмът стават все по-популярни в Алпите, тези дейности също стават все по-опасни. „Особено за високопланинските катерачи, последиците от глобалното затопляне и свързаните с това увеличени рискове в (все още) заледени райони са драматични“, написа наскоро Австрийският алпийски клуб в бюлетин до своите членове.
Постепенното размразяване на вечно замръзналите почви на надморска височина над 2400 метра представлява голям проблем. Тези трайно замръзнали терени действат ефективно като лепило, задържайки цели скални образувания. Тяхното размразяване може да причини опасни кални свлачища, каменопади или срутване на цели планини.
През юни тази година част от върха на планината Флухторн в австрийската провинция Тирол се срути, изпращайки повече от един милион кубически метра скала - еквивалентно на около 120 000 камиона - да се срине в долината отдолу и да предизвика кални свлачища.
„Пътеките за пешеходен туризъм трябва да бъдат временно затворени или постоянно пренасочени поради риск от свлачища и подобни проблеми“, каза Райх.
Герхард Мьосмер от Австрийския алпийски клуб каза, че туристите вече не могат да разчитат на печатни пътеводители или аналогови карти. По-добре е да получат информация за пътуването си от интернет портали или директно от хора на терен, за да бъдат в безопасност, каза той за DW.
Свързаните с климата промени в алпийските пейзажи увеличават натиска върху операторите на хижи и заслони в планините да се адаптират. Някои от тези жилища, които често се управляват от алпийските клубове, трябва да подсилят основите, за да издържат на ерозията на почвата. Освен това водата става все по-оскъдна през лятото.
„Водата се пести, монтират се казанчета, изграждат се тоалетни, които не изискват вода, или душовете намаляват“, каза Райх.
Също така съм преживявала ситуации, в които водата беше ограничена или можеше да се вземе само ограничено количество“, каза Хенриет Адолф. „Все пак има хижари, които бяха принудени да прекратят сезона си по-рано, защото им свърши водата.“
Недостатъците на успеха
Освен изменението на климата, туризмът в Алпите има огромен проблем с твърде много летовници, гъмжащи в региона всяка година. Местното население се чувства претоварено от масовия приток на туристи.
Италианският регион Южен Тирол например вече е ограничил броя на ваканционните легла. Регионалният съветник Арнолд Шулер каза пред американския телевизионен оператор CNN през пролетта на тази година, че популярният курорт е „достигнал лимита на нашите ресурси“, тъй като проблемите с трафика изобилстват и местните жители „имат трудности при намирането на достъпни жилища“.
Щефен Райх от Германския алпийски клуб смята, че такава драстична мярка не е необходима навсякъде.
Трябва точно да разберете какъв е истинският проблем. Дали това е отрицателното въздействие върху местното население? Дали това са заплахите за дивата природа? Или това е основно проблем на управлението?“
Всеки проблем, каза той, ще се нуждае от свое конкретно решение.