Търговците на ток: Шоковият 19 май може да се повтори
От АТЕБ настояват за промяна в Методиката за балансиращата енергия
Търговците на електроенергия продължават да критикуват Методиката за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия, която след промяната си от 1 май, няколко пъти доведе до екстремни цени на балансиращия ток. Те смятат, че шоковият за индустрията 19 май може да се повтори отново и да доведе до фалити, съдебни дела и високи сметки за ток. Това становище изразяват в отворено писмо от Асоциацията на търговците на енергия в България (АТЕБ), което е адресирано до ВЕИ производителите.
В него се казва, че решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да задължи Електроенергийния системен оператор (ЕСО) да приложи допълнителен коефициент и да преизчисли резултатите от 19 май, връщайки част от надвзетите средства, е крайно недостатъчно и „няма ефект на дългосрочна мярка, каквато очакваме от Регулатора“.
От АТЕБ обясняват цялата ситуация на конкретния ден и твърдят, че проблемът не е в търговците, както казва КЕВР, а в самата Методика.
Приетата Методика не изпълни основната си цел, а именно прозрачност на балансиращия пазар – липсва информация кои мощности и на какви цени за покриване на небалансите на системата е активирал ЕСО за всеки отделен сетълмент период“.
Според търговците чрез различни механизми, като промяна в Методиката, системи за мониторинг и мениджмънт за управление на мощности, небалансите трябва да бъдат сведени до минимум. В противен случай това ще доведе до нова „отваряща се дупка при всички участници на пазара и до рязък скок в цените към всички, а оттам до повишаване на инфлацията в страната и до удар по джоба на всеки гражданин“.
Позицията, изразена до момента от регулатора обаче е, че промяна в Методиката не се предвижда и ситуацията се анализира, за което са нужни няколко месеца.