Търговията на Китай се сви драстично
Растящата инфлация осакати търсенето в чужбина, а новите COVID ограничения нарушиха производството в страната
Вносът и износът на Китай изгубиха инерция през август, тъй като растящата инфлация осакати търсенето в чужбина, а новите COVID ограничения нарушиха производството и подновиха рисковете за спад на разклатената икономика, предава Reuters.
Износът на страната през август се увеличава с едва 7.1% на годишна база, забавяйки се от 18-процентен ръст през юли, показват официалните данни. Постигнатите резултати през миналия месец са доста под очакванията на анализаторите за повишение от 12.8%.
Доставките в посока чужбина са изправени пред редица предизвикателства, тъй като нарастващите лихвени проценти, инфлацията и геополитическото напрежение нарушават външното търсене.
Разочароващите данни за търговията през август разтърсиха глобалните финансови пазари, които вече се огъват под натиска на растящия долар и перспективата за много по-високи лихвени проценти в САЩ.
Последните данни за корабоплаването показват, че търсенето от САЩ и ЕС вече се е забавило, а цените спадат значително“, каза Джоу Хао, главен икономист в Guotai Junan International.
Според него ценовите ефекти ще продължат да нарушават търговията. Той подчерта, че ръстът на вноса е станал отрицателен от края на първото тримесечие.
В отговор на разочароващите данни китайският юан продължи загубите си, падайки с 0.36% до 6.98 за долар. Въпреки че се задържа около 2-годишните дъна, отслабващата валута не успя да даде на китайския износ конкурентното предимство, от което се нуждае, за да компенсира смекчаването на външното търсене.
По-бавният растеж се дължи отчасти и на неблагоприятните сравнения със силния износ през миналата година. Също така обаче се влоши допълнително заради COVID ограниченията, тъй като заболелите се увеличиха и това наруши фабричното производство в югозападните райони. Експортният център Yiwu например наложи тридневно блокиране в началото на август и прекъсна местните доставки, за да овладее пандемията.
Противопоставяйки се на по-широката тенденция, износът на автомобили остава стабилен през август, скачайки с 47% спрямо година по-рано, според изчисления на Reuters, базирани на митнически данни. През първите осем месеца Китай е изнесъл 1.9 млн. автомобила, което е ръст от 44.5%. Счита се, че той е подкрепен от силното търсене на нови енергийни превозни средства в Югоизточна Азия.
Притеснения за вноса
Слабото вътрешно търсене, отежнено от имотната криза, бавното потребление и най-лошите горещи вълни от десетилетия насам, осакатиха вноса в Китай. Входящите пратки са нараснали само с 0.3% през август от 2.3% през юли – доста под прогнозираното увеличение от 1.1%.
И вносът, и износът нараснаха с най-бавния си темп от четири месеца насам.
Вносът на суров петрол, желязна руда и соя в Китай също спадна. Въпреки това тази година се забелязва най-бързото увеличение на вноса на въглища, тъй като производителите на електроенергия се борят за допълнително гориво, за да отговорят на нарастващото търсене.
По-бавният растеж на вноса показва, че секторът е изправен пред вълна от препятствия през последните месеци, която не се очаква да премине скоро“, каза Брус Панг, главен икономист в Jones Lang Lasalle.
„Избухналият отново COVID наруши веригите за доставки и търсенето, докато мерките за разпределяне на електроенергията навредиха на производството. Силата на долара също оказва натиск върху вноса“, допълни той.
Това остави търговски излишък от 79.39 млрд. долара, което е значително по-малко от в сравнение с рекордния излишък от 101.26 млрд. долара през юли. Резултатът бележи най-ниското ниво от май, когато Шанхай излизаше от блокирането.
Тази седмица китайските политици сигнализираха за спешна нужда от укрепване на закъсалата икономика и определиха действията през тримесечието като критично важни на фона на данните, показващи допълнителни загуби.
В понеделник централната банка заяви, че ще намали размера на валутните резерви, които финансовите институции трябва да държат. Ходът е насочен към забавяне на скорошните спадове на юана.