Училище в джоба
Има немалко полезни приложения за учене в движение
Само допреди едно-две поколения свързвахме училището най-вече със сграда със стаи, пълни с тежки чинове и черни дъски. Днес тези сгради все още имат важно значение, но училището сякаш е навсякъде около нас - с всичките знания, достъпни свободно в интернет и дори цели лекционни курсове на водещи световни университети, които можем да си свалим безплатно и напълно законно.
Хората, които имат желание да учат, откриха, че разполагат с цялото знание на света, но също и че нямаме достатъчно време.
Едно решение на този проблем е да учим в движение - докато се намираме в задръстването, в метрото или например на опашката в магазина. Редица полезни мобилни приложения позволяват да учим в разнообразни области през своя телефон или таблет. С тяхна помощ можем да усвоим нови езици, програмиране, математика и още много други неща - когато пожелаем и без значение къде се намираме. Всичко, което ни е нужно, за да започнем, е желание. Ето и самите приложения:
ЧУЖДИ ЕЗИЦИ
Изучаването на чужди езици е полезно и интересно, но понякога може да бъде и предизвикателно. За да постигнем добри резултати, трябва да отделим достатъчно време и усилия, да следваме качествени курсове и да практикуваме редовно. Но как да направим това, когато имаме заето ежедневие, малко свободно време и ограничен бюджет? Отговорът е прост - с помощта на мобилните приложения за учене на език.
Те предлагат различни методи и ресурси за изучаване на чужди езици и могат да помогнат за подобряване на речта, писането, четенето, слушането и граматиката. Освен това предоставят и възможност за комуникация с естествени носители на езика и усвояването на автентична лексика и фразеология. Етo и някои примери:
Duolingo
е едно от най-популярните приложения за изучаване на чужди езици. С него можем да изберем сред повече от 30 езика и да следваме персонализирани уроци, които са адаптирани към нашето ниво и цели. Приложението използва игрови елементи, които правят ученето забавно и стимулиращо. Можем да се състезаваме с други потребители, да получаваме награди и да отключваме нови нива, както и да развиваме уменията си за говорене на различни теми като мода, бизнес и др.
Memrise
е приложение за изучаване на лексика, което използва научно доказани методи за запомняне. С него можем да учим думи и изрази от различни езици като английски, немски, френски, испански и др. чрез асоциации, повторения и контекст. Приложението съдържа видеоклипове с естествени носители на езика, които ни помагат да усвоим автентичното произношение и интонация. В Memrise можем също да следим своя прогрес с помощта на статистики и награди, както и да практикуване езика с други потребители на приложението.
HelloTalk
е мобилно приложение за езиков обмен, което ни свързва с естествени носители на различни езици по целия свят. То дава възможност да практикуваме речта, писането и слушането си чрез текстови, гласови и видео съобщения. Освен това HelloTalk има вградени функции за корекция, превод и транслитерация, които ни помагат да подобрим граматиката и изговора си.
Worddio
е българско приложение, което комбинира метода на флашкартите с този на аудио възприемането и помага с обогатяването на езиковия запас. То използва и изкуствен интелект за създаването на персонализирани програми за обучение. Предлага над 270 000 думи и фрази, записани на 34 езика от оригинални носители на речта. Ако се спрете на него, приложението ще ви предложи разнообразни уроци и активности, които ще ви помогнат да подобрите вашата лексика, граматика и произношение.
Busuu
предлага курсове на 12 различни езика с интерактивни езикови уроци, списъци с речници и уроци по граматика, както и възможност за разговор с естествени носители на езика, които предоставят обратна връзка за обучителния напредък и информация, свързана с културата на тяхната страна. Приложението има безплатна версия, както и премиум версия с допълнителни функции.
ПРОГРАМИРАНЕ
Мобилните приложения за обучение по програмиране предлагат уроци и задачи, които помагат на потребителите да научат основите на разработката на софтуер. Тези ресурси могат да помогнат за подобряване на логическото мислене, алгоритмичните умения, синтаксиса и дизайна на кода. Също така, те дават възможност за практика, тестване и отстраняване на софтуерни грешки.
SoloLearn
е едно от най-добрите приложения за програмиране, което има курсове за езици като C, C++, Java, JavaScript, PHP, Python, Ruby, Swift и др. Мобилният app предоставя интерактивни уроци, куизове, задачи и проекти за всеки език. Обучаващите се в него могат да се конкурират и да си общуват с други потребители. SoloLearn е безплатен за използване, но има и система за платен абонамент.
Grasshopper
е приложение за изучаване на JavaScript, което предлага основни и напреднали концепции за този популярен език за програмиране. Приложението използва забавни пъзели и анимации, за да помогне на обучаващите се да научат синтаксиса и логиката на JavaScript. Grasshopper разполага с богата 3D библиотека за визуализация на данни и създаване на графични проекти.
ДРУГИ НАУКИ
Мобилните приложения могат да бъдат верни помощници за всеки, който иска да подобри математическите си имения (Mathway, Photomath, DragonBox), знанията си в различни научни дисциплини, като биология, химия, физика и астрономия (Brilliant, Science360 и The Elements), както и да се развива в областта на изкуството, културата и историята (DailyArt, Google Arts & Culture и Star Walk 2), личностното развитие (Headspace, Skillshare) и други.
Други интересни приложения, на които си заслужава да обърнете внимание, са: LinkedIn Learning, съдържащо видео уроци по различни професионални умения, edX - с безплатни онлайн курсове от най-добрите университети и институти, Yousician - приложение за обучение по музика, предлагащо интерактивни уроци по китара, пиано, бас, укулеле и пеене и много други.
Без значение дали желаете да учите програмиране, чужди езици или нещо друго, можете да си инсталирате и някоя от следните цялостни платформи за обучение като Udemy, Khan Academy, Coursera и др. Те не са фокусирани единствено в една област, а обхващат различни сфери. Такава е например платформата за онлайн обучение
Udemy
която предлага курсове по хиляди теми, включително бизнес, разработка на софтуер, личностно развитие и др. В нея има всичко - от някой от най-популярните съвременни области на обучение, като изработка на WordPress сайт или SEO оптимизация, до по-екзотични сфери като източни бойни изкуства, бактериология или как да се научим да свирим на хармоника.
Khan Academy
е безплатно приложение, предлагащо уроци по различни теми, включително математика, наука, история, икономика и др. Приложението използва иновативен подход, даващ възможност на обучаващите се да напредват със свое собствено темпо и да разширяват знанията си в различни области.
Coursera
предлага онлайн курсове от водещи университети по целия свят, сред които Харвард, Станфорд, Мичигански, Колумбийски университет и др. След успешното завършване на курсовете платформата издава сертификати и дипломи, което може да бъде ценен актив при търсене на работа или при кандидатстване за академични позиции.