Украйна има амбиции да снабдява България с ядрено гориво
Страната се готви да произвежда свое ядрено гориво, което да замени руското на европейския пазар
Украйна работи върху производството на свое ядрено гориво и след три години планира да осигури половината от нуждите на своите атомни електроцентрали с него. Страната, която в момента се защитава срещу военната агресия на Москва, дори има амбиция да започне да изнася своето ядрено гориво за държави, които са се отказали от руското, каквато е България.
Това стана ясно по време на посещение на министъра на енергетиката на Украйна Герман Галущенко в предприятието, където ще се произвежда ядрено гориво за местни атомни енергоблокове, а по-късно и за износ в други страни.
Ръководителят на държавната „Енергоатом“ Петро Котин уточни, че за проекта компанията е подписала споразумение за партньорство Westinghouse, според което Украйна създава своя линия за производство на ядрено гориво.
След три години ще можем да произвеждаме гориво за себе си“, добави Котин.
Според него сега Украйна има достатъчно руско гориво и запаси на Westinghouse, за да поддържа реакторите работещи поне още две години. В момента Киев купува гориво само от американската Westinghouse.
За съжаление много европейски страни остават зависими от руските ядрени технологии. В същото време Украйна, след като се отказа от руското ядрено гориво, прехвърли ядрените си енергоблокове към гориво от американския производител Westinghouse. Чехия, Словакия, Финландия и България също изразиха желание да направят такъв преход. И в дългосрочен план Украйна може да стане доставчик на ядрено гориво за тези страни“, каза Галущенко.
В съобщението на украинското ведомство се казва още, че в Европа работят 17 реактора тип ВВЕР-440 и те все още нямат алтернатива на руското гориво. Украйна от своя страна вече започна производството на компоненти за горивните блокове ВВЕР-1000, а скоро ще започне да произвежда гориво и за блоковете ВВЕР-440.
Българската „АЕЦ Козлодуй” има два ядрени енергийни блока, които работят с реактори тип ВВЕР-1000. Такива са и руските, закупени от правителствата на Бойко Борисов за неосъществения проект АЕЦ „Белене“. В края на миналата година АЕЦ "Козлодуй" и Westinghouse подписаха 10-годишен договора за доставка на свежо ядрено гориво за V Блок, който започва да действа от 2024 г. Споразумение беше подписано и за VI Блок, но с френската „Фраматом“, което също е за 10 години, а доставките ще стартират през 2025 г.