Украйна вярва, че износът на зърно отново ще минава през Черно море
Външният министър на Украйна Дмитро Кулеба написа във Facebook, че са „на две крачки“ от споразумение с Русия
Войната в Украйна има глобален ефект върху почти всички сектори, но за мнозина ефектът върху цените на храните е най-драматичен. Милиони тонове пшеница, ечемик, масло и други селскостопански продукти са блокирани в складове и не могат да бъдат изнесени. В нормални времена голяма част от продукцията щеше да бъде продадена на развиващия се свят. Изхранването става все по-трудно за някои от най-бедните хора на Земята, предава BBC.
Какво е решението? Накратко, отваряне на Черно море. Това би позволило търговското корабоплаване да се възобнови от пристанището в Одеса. Но това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Говори се, че руският черноморски флот спира всичко, което влиза или излиза, и има нарастващи доказателства, че руските сили също са откраднали украинско зърно. Западните правителства обвиниха Кремъл, че използва глада като оръжие. Смята се, че и по-голяма част от територията на Черно море е минирана.
Решението на тези въпроси е основната цел на разговорите, които се провеждат в Истанбул в сряда, с делегации от Украйна, Русия, Турция и ООН. Министърът на инфраструктурата на Украйна смята, че сделка може да бъде сключена и отново зърното на Украйна да се изнася през Черно море.
Надявам се, че ще постигнем някои практически резултати много скоро“, каза Александър Кубраков от неговия оперативен център в Киев. „Надявам се да видим този зелен коридор да се появи в Черно море.“
Този т. нар. зелен коридор ще създаде безопасен път за корабоплаване до и от Одеса, разминирайки конкретен участък от морето. Имаше опасения, че разминирането на канала ще отнеме месеци, дори години, но г-н Кубраков казва, че може да стане много по-бързо. „Мисля, че ще отнеме седмици, а не месеци“, каза той.
Попитан дали това означава, че износът на теория може да бъде възобновен до седмици, той отговори: „Седмици, да, вие сте абсолютно прав. Ако видим, че има някакви гаранции за безопасност на корабоплаването в Черно море“.
Но всичко това зависи от успеха на тези преговори, който далеч не е гарантиран. Какво ще стане, ако се провалят?
Украйна успя да изнася продукцията си по други канали, дори в разгара на войната. Но автомобилният и железопътният транспорт само отчасти компенсираха затварянето на Черно море, като обемът на износа спадна до около 30% от предвоенния общ обем.
Новината за отварянето на нов морски път през устието на река Дунав беше обявена за голямо постижение. Неотдавнашното освобождаване на Змийския остров от руска окупация означава, че устието на Бистре вече може безопасно да се използва, като зърно се отвежда в Дунав и отвъд него.
Според Министерството на инфраструктурата 16 чуждестранни товарни кораба са пристигнали в украинските пристанища след повторното отваряне на устието, но десетки други чакат да бъдат пуснати през Сулинския канал на Румъния.
Украинската зърнена асоциация го вижда като важна стъпка, която ще облекчи ситуацията, но не е достатъчна за пълното възстановяване на износа. На същото мнение е и Александър Каравайцев, старши икономист на Международния съвет по зърното. „Въпреки че има известен възходящ потенциал за речните превози, както и за железопътния и автомобилния транспорт, макар и ограничен, това вероятно няма да бъде достатъчно без повторното отваряне на дълбоководните пристанища“, каза той пред BBC.
Украйна успя да изнесе около 2,5 милиона тона зърно през юни, много под необходимите 8 милиона тона на месец. Настоящите маршрути могат да обслужват само четири кораба на ден.
И това е ключовият момент. В крайна сметка, за да бъде разрешена продоволствената криза, Черно море трябва да бъде напълно отворено. Това ще изисква тежки преговори, компромис и най-вероятно гаранции от ООН, за да се случи. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш знае, че ще бъде трудно. Той заяви, че „наистина работим усилено, но все още има дълъг път“.
Но настроението в Украйна е все по-положително. Министърът на инфраструктурата каза, че е оптимист, че може да се намери решение. А външният министър Дмитро Кулеба написа във Facebook, че са "на две крачки" от споразумение с Русия, което означава, че вярва, че то ще дойде много скоро.