Юли донесе 70% повече почиващи чужденци в България
Пристигащите основно са от Румъния, Украйна и Полша. Има и много транзитно преминаващи
През юли тази година много повече чужденци са избрали да почиват у нас, главно от Румъния, Украйна и Полша. Тази година те са със 70% повече спрямо същия месец на миналата година. Традиционно и повече българи са почивали в Гърция и Турция. Данните на Националния статистически институт (НСИ), обобщаващи състоянието в туристическия сектор, са доста по-положителни в сравнение със същия месец на миналата година. Собствениците на места за настанявания гледат и много по-положително на бъдещето на бизнеса си, който бе силно засегнат от пандемията миналата година.
Все повече българи са се престрашили да пътуват зад граница въпреки строгите мерки за влизане в някои страни. Положителната тенденция от периода април – юни продължава и през юли месец. Броят пътувания стига до 612.8 хил., което е почти двойно повече в сравнение със същия период на 2020 г., когато движението на хората бе все още затруднено заради налаганите противоепидемични мерки.
Данните на НСИ показват, че процентът (41.5%) на тези, които са избрали да пътуват в чужбина с цел обучение, посещение на културни или спортни мероприятия, е почти равен на процентът, избрали други държави с цел почивка и екскурзия – 40.4%.
Традиционно българите са избирали дестинации като Гърция и Турция за своите летни екскурзии. Броят на осъществените пътувания към Турция е 173.2 хил., към Гърция – 135.6 хил. И въпреки по-малкия брой пътувания в Гърция, страната е предпочитана с цел туризъм – около 70% са избрали да почиват там, сочат данните на НСИ.
Посещенията на чужденци в страната
Много повече чужденци са посетили страната през юли в сравнение със същия месец на 2020 г. Сега посещенията достигат до 1.2 млн. в сравнение със 705.6 хил. през юли 2020 г. Процентът на транзитните преминавания също намалява. През същия месец на миналата година е бил 56.1%, а през тази година е 39.1%.
Миналата година бе изключително лоша по отношение на туризма в страната. Данните на НСИ показват, че тази година е по-положителна за хотелиери и туристически сектор. През юли 2021 г. относителният дял на посещенията по цел е, както следва: с други цели – 47.3%, с цел почивка и екскурзия – 44.9%, и със служебна цел – 7.8%. За сравнение, през същия месец на миналата година процентът на посещенията на чужденци с цел почивка и екскурзия, е 23.6%.
Засиленият интерес към страната от страна на румънците се потвърждава и от данните на НСИ. Именно румънските туристи са преобладаващи и са избрали да почиват у нас. Следват ги туристите от Украйна, Полша, Чехия и Германия.
Състояние на местата за настаняване
По-големият брой туристи означава и повече приходи за хотелиери и собственици на места за настанявания в страната. Така например около 35% от собствениците казват, че през юли приходите им са повече в сравнение с предходния месец. Малко над 10% отчитат намаление в приходите. Процентът е малък спрямо същия месец на 2020 г., когато намалени приходи са отчитали около 30% от собствениците на места за настанявания.
Туристическият сектор усети негативното въздействие на пандемията по отношение и на персонала. Така например съкращенията миналата година бяха масови. Данните на НСИ за юли показват, че ситуацията се подобрява и все по-малко работодатели прибягват до подобни мерки.
Само 11.5% от ръководителите са предприели като мярка „платен отпуск“, 8.3% - „освобождаване/съкращаване“, а 6.0% - „неплатен отпуск“. От „преминаване на непълно работно време“ са се възползвали 5.4% от мениджърите, 2.5% са предприели мярката „намаляване на възнагражденията на персонала“, а 1.0% - „дистанционна форма на работа“. Същевременно 13.6% от местата за настаняване са се възползвали от правителствените мерки за подпомагане на работодателите.
През юли тази година намалява и процентът на тези, които няма да може да обслужат разходите си със собствени средства – 12-13%. За сравнение, миналата година над 20% са заявявали, че няма как да покрият разходите си. Увеличава се процентът на тези, които до 100% самостоятелно ще могат да обслужат разходите си – над 45%.
По отношение на бъдещата си активност в краткосрочен план 64.9% от ръководителите смятат да продължат да работят, 25.6% - да продължат с настоящата си дейност, макар и с намален обем, 6.9% предвиждат временно да преустановят дейността си, а 1.3% прогнозират да я прекратят, сочат данните на НСИ.