Унгария готви амбициозен ремонт на енергетиката за изключване на руския газ
Страната ще се насочи към ядрени и слънчеви източници
Унгария, един от най-зависимите членове на Европейския съюз от руската енергия, има за цел да сложи край на вноса на газ от там до 2050 г. чрез мащабна електрификация. Това каза министърът на технологиите и индустрията Ласло Палкович във вторник, цитиран от Reuters.
Съгласно 15-годишно споразумение, подписано миналата година – преди началото на войната в съседна Украйна – Унгария получава 4.5 млрд. куб. метра газ годишно през България и Сърбия – по „Турски поток“ – съгласно дългосрочно споразумение с Русия.
През юли правителството на националистическия премиер Виктор Орбан премахна дългогодишния таван на цените на комуналните услуги за домакинствата с по-голяма употреба, което според Палкович вероятно ще допринесе за спад в потреблението на газ на дребно.
Индустриалният министър каза, че правителството ще преразгледа енергийната стратегия на Унгария през първото тримесечие на 2023 г. в опит да ограничи зависимостта от газ и да увеличи производството на електроенергия. По думите му идеята е да се разчита на ядрени и слънчеви източници, като се обмисля и евентуално преминаване към вятърни паркове.
Нивото на руски газ, при равни други условия, може да падне до нула до 2050 г.“, каза Палкович на енергийна конференция.
Палкович очаква, че домакинствата, които са използвали общо 4 млрд. куб. метра газ миналата година, вероятно ще намалят потреблението си с най-малко 800 млн. куб. метра след ограничаване на субсидиите.
Като първа стъпка Унгария има за цел да намали дела на газ в общото си потребление на енергия до 26% до 2030 г. от 35% миналата година, което е спад от около 2.4 млрд. куб. метра, посочи още Палкович.
Той каза, че „ремонтът“ на унгарската енергийна система, включително ограничаване на потреблението на газ, увеличаване на дела на възобновяемата енергия и капацитет за съхранение, ще струва около 24 млрд. евро, 16 милиарда от които ще дойдат от европейско финансиране.