Уникредит очаква България да влезе в еврозоната чак през 2026 г.
Банката прогнозира неизпълнение на заложените от Асен Василев данъчните приходи, както и забавяне на инвестициите заради политическата криза
Уникредит Булбанк сви прогнозата си за ръста на българската икономика през настоящата година заради подновената политическа несигурност. Една от най-големите банки в България вече очаква и отлагане на присъединяването на България към еврозоната – за 1 януари 2026 г.,
тъй като това изисква стабилно правителство, което активно работи за постигане на стратегическите външни приоритети на страната“.
Това става ясно от новия икономически доклад на кредитната институция с фокус върху България.
Според него реалният ръст на БВП ще бъде 2.5% вместо 3%, заложени в преходната прогноза отпреди три месеца. Причината е, че заради политическата нестабилност се очаква по-слаб ръст на инвестициите – както частни, така и публични. Политическата несигурност ще принуди някои инвеститори да изчакат с инвестициите, което би имало негативен ефект върху българската икономика. В същото време преходът към ново правителство ще забави вземането на решения, което ще доведе до по-малко публични инвестиции в инфраструктурни проекти например.
Очакванията са тази година България да получи само един от траншовете по Плана за възстановяване, като усвояването на европейските средства по оперативните програми също ще се забави.
Еврозоната се отдалечава
Според прогнозата на Уникредит България няма да успее да стане част от еврозоната през следващата година именно заради политическата нестабилност. Институцията смята, че по-бавният икономически растеж всъщност ще забави ръста на цените и България ще отговори на инфлационния критерий, който към момента все още не изпълнява.
Смятаме обаче, че присъединяването към еврозоната изисква редовно правителство, което да работи активно за постигане на стратегическите си външни приоритети, а не служебно правителство, чийто мандат е ограничен до организиране на още едни парламентарни избори, които ще бъдат шести поред за период от малко повече от две години“, се посочва в доклада на Уникредит.
Банката ревизира надолу прогнозата си за инфлацията – до 3.1% за тази година и 2.9% за следващата. Отговорни за промяната в очакванията са по-ниските цени на храните и енергийните ресурси. Преразгледана е и прогнозата за базисната инфлация,
тъй като виждаме повече доказателства, че ръстът на заплатите се забавя в много от секторите на услугите“.
Във връзка с предсрочното прекратяване на дерогацията за "Лукойл Нефтохим" Уникредит посочва, че „изглежда малко вероятно“ сериозно покачване на цените на горивата оттук нататък.
Влошаване на публичните финанси
Предвид по-ниските растеж на БВП и инфлация, Уникредит очаква и известно неизпълнение на заложените в Бюджет 2024 приходи. В същото време обаче не се очаква влошаване на бюджетното салдо, което сега е -3%, тъй като ефектът на по-ниските приходи ще бъде изцяло компенсиран от по-ниски публични инвестиции.
Според прогнозата правителството ще се нуждае от около 10 млрд. лв. нов дълг при заложен таван в Бюджет 2024 от 11.7 млрд. лв. Уникредит прогнозира, че държавата ще изтегли от вътрешния пазар само 500 млн. лв., а от външния – 4.75 млрд. евро. Финансовото министерство вече задвижи първия вътрешен заем за 200 млн. лв., а аукционът ще се състои на 15 април.
Според Уникредит пък най-вероятният момент за международната емисия ще бъде краят на годината.