Уникредит очаква нови избори да застрашат влизането в еврозоната
Инфлацията ще се окаже по-продължителна и ще се задържи висока и следващата година
Провеждането на нови избори наесен може да застраши влизането на България в еврозоната в рамките на поставената цел – 2024 г. – особено ако следващите избори доведат до увеличаване на подкрепата за популистките партии. Преходът към ново правителство ще забави и вземането на други ключови решения, като изразходването на капиталови разходи от публичния сектор и ускоряването на зеления преход и дигитализацията. Това е заложено в пocлeдния иĸoнoмичecĸи aнaлиз нa нaй-гoлямaтa бaнĸa в cтpaнaтa Униĸpeдит Бyлбaнĸ, изгoтвeн oт глaвния иĸoнoмиcт нa инcтитyциятa Kpиcтoфop Πaвлoв.
Според него парламентарни избори не са единственото решение, а другият също толкова допустим сценарий е сформирането на правителство с ограничен мандат за реформи. Именно такова изглежда, че се опитва да изгради в момента настоящият финансов министър Асен Василев, който бе предложен от „Продължаваме промяната“ за кандидат премиер миналата седмица. Днес временният председател на парламента от същата формация Мирослав Иванов разкри в ефира на БНТ, че в плановете на кабинета „Василев“ влиза именно вот на доверие шест месеца след евентуалното му избиране.
Благодарение на силното първо тримесечие на 2022 г. Уникредит Булбанк завишава прогнозата си за българската икономика тази година от 1.4% на 2.7%. Въпреки това институцията очаква тежка втора половина на годината, която по всяка вероятност ще донесе и пика на инфлацията. Второто и третото тримесечие ще бъдат белязани от предизвикателства пред промишленото производство и потребителите заради нарушенията на веригите на доставки и нарастващите цени в резултат на продължаващите ограничителни мерки заради коронавируса в части от Китай, както и от конфликта между Русия и Украйна.
Гласуваните антикризисни мерки с актуализацията на бюджета все пак донякъде ще ограничат негативните ефекти. Институцията подкрепя увеличаването на пенсиите, за което бяха насочени повечето средства от антикризисния пакет, както и субсидиите за електроенергия на бизнеса, но не и премахването на ДДС върху хляба и брашното.
Успоредно с ревизирането на прогнозата за икономиката тази година Уникредит очаква доста по-слаб растеж следващата година. Институцията ревизира в посока силно надолу прогнозата си и вместо 3.5% ръст вече очаква само 2%, което отразява очакванията за продължителна инфлация, високи цени на енергията, по-високи лихвени проценти и по-скромен износ заради свиването на поръчки от страна на основните търговски партньори на българските производители.
Летният сезон
Според Уникредит въпреки че очакванията на потребителите се влошават, това не означава, че на този етап те ще спрат да харчат.
С наближаването на летния ваканционен сезон, те ще отделят повече разходи за услуги и особено за такива, свързани с прекарване на свободното време, като разходи за ресторанти и хотели“, прогнозира институцията.
За тази си цел те ще пренаредят разходните си приоритети, тъй като инфлацията се очаква да достигне още по-високи нива през лятото. Институцията очаква потребителите да намалят дискреционните разходи за автомобили, мебели, електроника и онлайн пазаруване, за да не пострада бюджета им, необходим за основни разходи като храна, горива и жилище, които вече поскъпнаха значително през последните няколко тримесечия.