Управляващите променят швейцарското правило за пенсиите
Минималната пенсия предстои да бъде увеличена до 450 лв. и да отпадне COVID/инфлационната добавка
От октомври ще има преизчисление на пенсиите, за да се премахне разликата между доходите на хората, пенсионирани по-рано или по късно, с един и същ стаж. Това каза депутатът от „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров в интервю за bTV. Той определи сега заявената актуализация като част от вчера представения пакет от антиинфлационни мерки на стойност около 2 млрд. лв.
В момента по швейцарското правило пенсиите трябва да се актуализират всяка година с 50% от ръста на осигурителния доход и с 50% от инфлацията. През 2017, 2018 и 2019 г. обаче осъвременяването не бе направено по това правило, а по друг ред – с по-голяма тежест в пенсионната формула за всяка година осигурителен стаж. Така хора с еднакъв стаж и осигуровки завършиха трудовия си живот с различни пенсии, в зависимост от годината на пенсиониране.
Швейцарското правило се променя, увеличението винаги ще е с по-високата от двете компоненти – инфлацията или осигурителния доход. Преизчислението ще действа ретроактивно – от 2018 г., което ще премахне несправедливостите, натрупани във времето“, каза Гюров.
Според него, когато ГЕРБ са управлявали, те не са актуализирали пенсиите правилно и така са ощетили пенсионерите с около 10 млрд. лв. По неговите думи тези средства са отишли по „каси и чекмеджета“.
Той потвърди, че минималната пенсия се увеличава до 450 лв. В момента, заедно с COVID/инфлационната добавка минималната пенсия е реално 430 лв. Според Гюров тази добавка вече трябва да влезе в пенсията и да не се обсъжда всеки месец ще я има ли, или не.
Депутатът от ПП също така каза, че ДДС за топлофикационната услуга ще бъде намалено от 20 на 9%, както и за доставката на природен газ. „Това е директна помощ за крайния потребител, това е регулиран пазар“, каза Гюров.
Тази мярка беше разкритикувана от някои, тъй като реално ще подкрепи най-много потребителите в София, където са хората с най-високи доходи в България и които са сравнително по-малко засегнати от високата инфлация.
Гюров потвърди, че планираната отстъпка от 25 ст. на литър гориво ще е за 50 литра на месец. Той беше много категоричен, че коалиционните партньори са избрали този модел. Малко по-рано Мартин Димитров от „Демократична България“ не знаеше как ще действа тази схема. Снощи лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов обвини коалиционния си партньор ПП, че взимат еднолични решения, без да се допитват до останалите представители на управлението.
Според Гюров средното потребление на гориво на домакинство е 40 литра на месец, поради което те са избрали количеството да е 50 литра. Но и той не знае как точно ще бъде изградена системата, тъй като трябва да се отчита дали дадено домакинство вече е заредило този месец с отстъпка. В момента не съществува електронна система за следене на колите по бензиностанциите, но според Мартин Димитров може да бъде изградена такава. Кога би могла да заработи тя – никой не знае. Не се знае дали няма да се случи след утихването на инфлацията.
Предложихме три варианта на МФ, очакваме как това да стане административно, за да могат гражданите възможно най-бързо да усетят тези средства и да няма административна тежест“, каза Гюров.
Другата мярка е да се намали акцизът и ДДС-то върху горивата, което според Гюров ще понижи допълнително цените с между 8 и 18%, в зависимост какви точно мерки бъдат приети.
За да запуши бюджета, тъй като разходите не са планирани тази година, „Продължаваме промяната“ планират да увеличат акциза за тютюневите изделия. Също така ще се разчита на по-големи данъчни приходи.