Уроци по лидерство от конете
Юлия Славов-Тонев е готова да поведе всеки към себепознание и усъвършенстване на добрия водач
Какво е лидерът? Лидерът е директор, шеф… Тук Юлия Славов-Тонев ще прекъсне всеки, който има подобна представа за човека, призван да води другите. Tя yмee дa paбoти c xopa и c… ĸoнe. Създaва и организира индивидуални и групови програми за фирми и екипи, прави семинари и тренинги, свързани с личностното развитие. Направила е Лидерска академия за хора, които имат отговорността да управляват други хора. Нейният опит е показал, че при взаимодействие с неподправената личност – коня, обратната връзка се приема по-лесно, отколкото от друг човек. Чрез конете ще открием своите заучени модели на поведение и действие, а тяхното осъзнаване позволява да се пристъпи към промяна, ако се налага. Това обикновено е учене извън зоната на комфорт, справяне с автентичността – кой казвам, че съм, кой се страхувам да бъда и кой всъщност съм. И ето какво още казва Юлия:
Може да си лидер като позиция в бизнеса, но може и да си лидер като водач на себе си в своя живот. Неправилно е разбирането, че този, който управлява хора, е лидер. Той е управител на фирма или мениджър. Лидер е този, който
вдъхновява хората
На него обаче може да му липсва умението да ги ръководи. Има случаи някой да е харизматична личност и с това да увлече мнозина да тръгнат след него, но после всичко да се провали, защото той на умее да води. Управлението изисква ясни граници, визия, способност да изграждаш взаимоотношения, нужни са и много други умения, които може да бъдат усвоени. Човек с лидерски качества, но без харизма, може постепенно, като части от един пъзел да изгради всичко необходимо. Той ще стане по-уверен, ще се освободи от личните си притеснения и тогава хората ще са готови да му се доверят. Може да няма обаянието на Далай Лама, но ще привлича с умението да общува. Всеки ще се чувства комфортно с него и той ще е уважаван и добре приет - това се изгражда чрез работа с конете.
Когато си в едно пространство с коня, спираш да говориш и започваш да чуваш своя вътрешен глас. С коня си в тишина, това е вид медитация. Тя е твоят
първи урок по осъзнатост
Социалните умения да градиш взаимоотношения с хората и да си добър комуникатор – те са едни от най-важните в живота и в бизнеса. Може да мислиш, че си лидер, но доколко всъщност си в състояние да поемеш отговорност за себе си и за онова, което даваш на хората? На ранчо „Конникът“ идват различни екипи и веднага се разпознава онзи, който не прилага подхода „Аз казах“ от позиция на властовата йерархия, а има достъп до емоциите на другите и умее да направлява взаимодействието и сътрудничеството в екипа. Личи си кой има умението да извади най-доброто от всеки и кой има око да сложи точния човек на точното място.
Има и шефове, които мислят, че са лидери, а подчинените им внимават с тях и не им се доверяват напълно. Най-големият бич в света на бизнеса е, че някои хора, които са на позиция да управляват екипи, прилагат
силов подход
и проявяват емоционална агресия - понякога те засрамват или карат другите да се чувстват виновни, упражняват натиск върху тях. Такава атмосфера не е градивна, тъй като всеки е принуден да мисли за своето оцеляване. Това има начин да се промени и работата с конете много помага то да се случи.
В ранчото идват и класически доминантни „лидери“, които пристигат на тези тренинги с нагласата, че екипът ще преживее нещо, а те само ще наблюдават. Когато започне да работи с коня, такъв човек веднага разбира колко много самият той е доминиращ. Конят мигновено реагира на това. Тази реакция действа ударно. Конят обаче му помага да види себе си отвътре. Моята ролята е всички от екипа да усетят как всеки е уязвим извън своята зона на комфорт. И да се убедят, че заедно са в състояние да променят към по-добро отношенията помежду си, както и цялостната атмосфера на работа и взаимодействие в екипа им и в компанията.
Лидерът е този, който не само определя посоката, но се грижи и за добруването на всеки от кръга, който той управлява. Ефектът от това е, че хората формират нагласа да дават повече от себе си. Конят е метафора на ситуация и на екип. Лидерството изглежда бляскаво, но лидерът не стои на висок пиедестал. Той преди всичко е човек и това да признае „Днес не ми е ден“, няма да накърни авторитета му. Истинският лидер уважава хората и не си играе с тяхното достойнство и с емоциите им.
Доверието
е територия, на която всеки от екипа пристъпва внимателно. И ето какво става в работата с коня – той ще последва с желание и доверие само този, който е създал обстановка на спокойствие и защита. В тези тренинги става ясно, че хората имат нужда от достъп до човечността на своя ръководител. Екипът е екип, когато е налице усещането за заедност.
Лидерството е пътешествие на себепознание и постоянно усъвършенстване. Конете предлагат точно това.
Срещи на живо
Paнчo „Koнниĸът“ в c. Maĸoцeвo ĸpaй Coфия e cъздaдeнo пpeди 20 гoдини oт Зapĸo Гeopгиeв и нeгoвaтa cъпpyгa Kpacимиpa. Юлия Славов-Тонев e чacт oт eĸипa. Paнчoтo paзпoлaгa c нaд 20 ĸoня, имa и дeйcтвaщa фepмa. Caми пpoизвeждaт xpaнaтa зa вcичĸи живoтни, ĸoитo oтглeждaт, в тoвa чиcлo и зa ĸoнeтe. Mиcиятa им e дa пoмaгaт нa xopaтa дa опознават себе си чрез навлизане в cвeтa нa ĸoнeтe. Зapĸo и Kpacимиpa paзпoлaгaт c ĸъщa зa гocти, която работи цeлoгoдишнo.
Текстът е част от бр. 106 на сп. "Икономика". Публикуването му в Economic.bg е по силата на търговско партньорство между двете медии.