В Асарел-Медет: Как хобито става втора професия
Представяме трима служители на панагюрската компания, които разказват за своите успехи на другото си поприще
Нищо не се случва, освен ако първо не сме мечтали за това – твърди американският поет, историк и журналист Карл Сандбърг. Дали обаче е достатъчно само да мечтаем? Просто затваряш очи и си пожелаваш... Но докато очите ти са затворени, някой друг сбъдва своите собствени мечти. А може би и твоите. Да превърнем мечтата в част от живота си. Да запрeтнем ръкави и да вървим към постигането на своите цели. Или да превърнем хобито си във втора професия?
Общото между еколог, огнеборец и мениджър по безопасност и здраве при работа е, че са част от екипа на „Асарел-Медет“ и са сбъднали по една голяма своя мечта. Те успешно съчетават професията си в панагюрската минна компания с хоби, което са превърнали в малък бизнес. И колегите им не само не изпитват ревност към тази тяхна допълнителна ангажираност, но дори се радват на това.
Еколог прави бижута от рециклирано стъкло
„Бижута с душа“ – това е един от отзивите за най-новата колекция накити от стъкло на инж. Мариела Джиджинкова – ръководител на отдел „Екология“ в „Асарел-Медет“. За колегите ѝ в компанията не е тайна, че в свободното време тя се занимава с приложно изкуство. Нейните бижута носят ярък авторски почерк, направени са с грижа и за природата.
Магията на стъклото, разтапяно в пещ, пленява Мариела преди 7 години. Днес тя има занаятчийско свидетелство, доста редовни клиенти и традиционни участия в изложения на ръчно изработени предмети. Възприема това приключение като хоби, занаят и изкуство. Едно лично творческо бягство, което не пречи на динамичната работа в голямата компания, а напротив – дава ѝ много енергия.
За инж. Джиджинкова екологията не е само професия, но и мисия. В „Асарел“ ръководи екип от млади специалисти, развива програми за мониторинг на околната среда и управлява екологични проекти за близо 4 млн. лв. всяка година. Бижутата ѝ не залагат на масовост, а са ръчно изработени уникати. „Толкова интересни неща могат да се правят от отпадъчно стъкло и същевременно светът ни да е по-чист и красив“, казва тя и допълва, че стъклото е материал, който може да се рециклира много пъти.
Малко са хората у нас, които предлагат изделия от художествено стъкло, а т. нар. фюзинг техника е доста трудоемка. Мариела се запалила по изработката на бижута от сина си Петър Ковачев, който е завършил „Графика и илюстрация“ в България и изобразително изкуство в Италия. В началото на пътя си като художник той обичал да експериментира не само с акварела, но и със стъклото. Затова купили малка пещ, където стъклото се обработва при температура 750-850 градуса по Целзий. Постепенно Мариела се запознала с историята на стъклото, цветознанието и дизайна. После започнала да опитва как всичко става на практика, макар че в началото ръцете й на млад занаятчия били в рани поради неумението да работи с този материал. Постепенно се научила да моделира и да изпича различни форми и да комбинира разнообразни типове стъкло. А вратите на фантазията се отваряли все по-широко от възможността да се наслагват различни цветове и ефекти.
„Процесът по обработката на стъклото отнема доста време. Интересното е, че изобщо не знаеш какво се е получило, докато не изстине бавно в пещта. В началото не можех да чакам, но постепенно се научих на търпение. В това очакване има голямо очарование“, споделя инж. Джиджинкова, която от понеделник до петък е ръководител на отдел по екология в най-голямата в региона компания, а през уикенда - креативен занаятчия, който съчетава магията на стъклото с грижата за природата.
Инженер по безопасността жъне успехи в семейното биоземеделие
„Към хобито си също подхождам професионално, защото е нужно да обработиш много специализирана информация. Иначе няма как да си „в крак“ с новостите и да си успешен в тази силно конкурентна среда“, обяснява инж. Петър Дерменджиев, ръководител на отдел „Безопасност и здраве при работа“ в „Асарел-Медет“. И споделя, че земеделската работа, с която се занимава през част от свободното си време, го зарежда емоционално и му носи душевно спокойствие: „Усещам магията на природата, докато погледът ми бяга из посевите или следи полета на литналия над нивите щъркел“.
Всъщност мястото е близо до „Асарел-Медет“ и по въздух се намира на едва 150 метра от Централна ремонтна база на панагюрската компания. Затова не е странно, че той развенчава „митовете“, които битуват както за биологичното земеделие, така и за минното производство. Малцина знаят, че бионасажденията подлежат на строга сертификация, казва Петър и разказва през какви „иглени уши“ се преминава по два пъти всяка година пред контролните и сертифициращите органи. Но погледнем ли едно до друго биологични и конвенционални насаждения, с просто око се вижда, че едните са гледани без хербициди, пестициди или изкуствени торове, защото в тях и плевелите виреят на воля заедно с посевите. После стигаме до митовете за минната индустрия, която често е набеждавана за несъвместима със земеделието. Лесно е в обратното да те убеди био производител като инж. Дерменджиев, чиито площи са в непосредствена близост до минния комплекс и са преминали през всякакви проверки в лаборатории в чужбина за контрол на пестициди и вредни вещества.
Той се занимава с биоземеделие от 2014 г., като разчита на помощта на баща си и своите синове. Всичките му площи са в землището на Панагюрище и са заети с биологични насаждения на ръж, пшеница, зелен грах, овес и фацелия. Иначе в общината по биологичен способ се гледат също рози, лавандула, лимец, ябълки, круши, сливи и дори пъпеши. Сред местните биопроизводители има и други представители на „Асарел-Медет“, с които е в приятелски и партньорски отношения. Според него не е случайно, че към този труден бизнес са се насочили предприемчиви колеги, тъй като инвестициите в началото са големи.
Когато започнал, Петър Дерменджиев заложил на дългосрочна стратегия, при която процесите да са изцяло механизирани. Така подходът му е „пречупен“ през инженерното и финансовото образование и опита му в експлоатацията и ремонта на механизиращата техника. Затова не е изненада, че малкото му стопанство разполага с множество уникални машини и инсталации, конструирани и разработени от него или придобити с помощта на европейски грантове. Големият плюс на тази бизнес стратегия е, че семейното земеделие не е зависимо от наемен труд или нискоквалифициран персонал. Нещо повече - заради използването на високопроизводителните машини земеделският труд на сем. Дерменджиеви се свежда до… общо 26 трудодни годишно. Опитният биоземецелец споделя, че те се разпределят между сплотения екип от мъжете в семейството, но също така разчита на разбирането и подкрепата на съпругата и майка си. Синовете му - Иван и Петър, са взели имената на дядо си и баща си, заедно с любовта към земята, която в тази фамилия явно се предава по наследство. Също както и усмивката. Мечтата му като щастлив дядо на едногодишния си внук, "взел" и трите му имена, е да продължи семейната традиция, като никога не забравя корените си, Панагюрище и земята, която ни храни.
Огнеборец развива пчеларския занаят
Той е на 39 години, но за него вече работят над 7,5 милиона черноработници, разпределени в 150 малки „предприятия“. Не, не става въпрос за Марк Зукърбърг и неговата мрежа от компании, които поддържат най-популярните социални мрежи, а за огнебореца Ненчо Джунов от Аварийно-спасителна служба „Асарел“. Той е част от пожарникарския екип на панагюрската компания от 10 г. А от 11 г. се занимава с пчеларство. За този период кошерите от 6 стават 150, а плановете му са да ги увеличава.
„Мой приятел ме запали по това хоби, което вече ми е като втора професия“, разказва Ненчо. Два от пчелините му са в Панагюрище, а един е в село Блатница, община Стрелча. „Голямо удоволствие за мен е да се грижа за кошерите. Харесва ми да бъда сред природата. Тишината и спокойствието - това ме разтоварва от напрежението. В интерес на истината, когато започвах, не очаквах да стигна дотук“, признава Ненчо Джунов. Фирмените му щандове привличат вниманието в едни от най-големите магазини в Пазарджик и Панагюрище, но част от продукцията си той пласира и през социалните мрежи на своя връстник Марк Зукърбърг. Семейството е неотлъчно до него и му помага в тази втора професия. „Както всяко такова начинание и аз съм имал трудни моменти, но не ми е минавало през ума да се откажа. Даже напротив, планирам да удвоя и утроя броя на кошерите“, разказва той. Със своите колеги пчелари от Панагюрище са сформирали сдружение, в което членуват над 100 човека. „Често се събираме, споделяме идеи, участваме в различни събития, гостуват ни лектори. Полезно е, защото обменяме добри практики и си помагаме“, уверява амбициозният производител на мед, който чака с нетърпение най-активния сезон за пчеларите от април до юли. „По два дни седмично плътно съм при кошерите. Работата ми го позволява, защото след дежурство в Аварийно-спасителната служба на „Асарел“ имам почивни дни и мога да се грижа за пчелите. Получавам много добри отзиви за моята продукция, има нелоялна конкуренция от чужбина, но в последно време забелязвам, че хората все по-често търсят качествена българска продукция“, споделя огнеборецът пчелар.