В държави с фискални съвети правителствата лъжат по-малко
България има изгода да е в еврозоната, категоричен е Любомир Дацов
В
държави, където има фискални съвети, правителствата лъжат по-малко. За да е
ефективен този орган, той трябва да прави собствена макроикономическа
прогноза. Това заяви пред БГНЕС членът на Фискалния съвет и бивш зам.-министър
на финансите Любомир Дацов.
„Функцията ни е да оценяваме това, което „произвежда” правителството и да се произнасяме подкрепяме или не дадена прогноза. Давали сме становища по всички основни документи. Специално отделихме внимание на пролетната макроикономическа прогноза и по проекта на тригодишната бюджетна прогноза“, обясни Дацов.
„Но, нека подчертая – нямаме функция да съветваме премиера, нямаме позиция дори за активираната напоследък тема за бързо приемане на еврото в България“, посочи той.
Дацов изказа личното си мнение по темата за приемане на общоевропейската валута. „Бях сред първите хора, които ръководеха групата за влизане в т.нар. преддверие на еврозоната ERM 2. За малко не успяхме, но постигнахме добри резултати. Нещата там се промениха в политически аспект – имам предвид нарасналата бюрокрация“, сподели Дацов.
„Ако ще има ЕС и еврозона, България при всички положения има изгода да е член на еврозоната“, категоричен е експертът.
Той посочи ползите от членството във валутния съюз. „Голямата разлика между българските и европейските банки не е толкова в резултатите, въпреки, че тези на нашите финансови институции са много по-добри – средните показатели у нас са средно с 15-30% по-успешни. Ако нещо се случи на нашите банки, както беше с КТБ, зад тях не стои Европейската централна банка“, обясни Дацов.
„Има и още предизвикателства в икономиката – примерно в енергетиката, където продължават да се създават квазидефицити. Защото никой не допуска там пазарът да работи. Съществуват монополисти и картели, които са обхванали определен тип услуги и държавата ни е длъжник в тази посока“, посочи експертът.