Хърватия призова хората да извадят парите от под дюшеците
Централната банка съветва гражданите с по-големи суми в брой да ги насочат към банките или към потребление
Централната банка на Хърватия призова гражданите да прехвърлят натрупаните средства в брой, които държат вкъщи, в банките, за да улеснят смяната на валута от куна в евро. Очакванията на хърватското правителство и централната банка са страната да бъде приета в еврозоната от 1 януари 2023 г.
Нацията от 4 милиона души се очаква да получи решение от страните членки на еврозоната през юли.
Гражданите, които държат големи суми куни у дома, независимо дали това са спестявания „под дюшека“ или са пари в брой за транзакционни нужди, могат да се подготвят за смяната на еврото, като намалят сумите в брой, които държат. Те може да направят това, като ги депозират в банки или постепенно ги харчат“, посочва централната банка на Хърватия в отговор по имейл на въпроси на Bloomberg.
„По този начин гражданите биха опростили за себе си процеса по преобразуване на валутата“, заявява още в позицията си централната банка.
Подобно на други бивши комунистически страни, хърватите често държат пари вкъщи от недоверие към държавата и банките. Известни като „спестявания под дюшека“, този вид съхранение на пари бе популярно по време на високата инфлация и политическите сътресения, които нацията преживя през 90-те години на миналия век.
Ако Хърватия бъде приета за член на еврозоната през юли, за законно платежно средство от началото на 2023 г. в рамките на две седмици ще се смятат и куните, и еврото. След изтичане на двете седмици единствено еврото ще бъде законно платежно средство, като то може да бъде обменяно във всяка банка.
Търговските банки заявиха, че преобразуването може да им струва над 130 млн. евро годишно като загубени такси за обмен. Въпреки това, еврото ще намали валутните рискове и ще подобри стабилността.