В Парламента обсъдиха новия гръцки данък
Управляващи и опозицията се обединиха около мерки за справяне с проблема
Парламентарната комисия по бюджет и финанси изслуша вицепремиера Меглена Кунева и министъра на външните работи Даниел Митов, зам.-министъра на финансите Кирил Ананиев и зам.-министъра на икономиката Любен Петров по повод намеренията на Гърция за данъчно облагане от 26% на сделки с България. Ако новият гръцки данък влезе в сила, очакваните щети върху икономиката ни ще са в размер на около 800 млн. евро.
По време на заседанието стана ясно, че МВнР, Министерство на икономиката и вицепремиерът Кунева ще работят активно, за да бъде решен въпроса, а ако е необходимо, ще сезират и европейските институции.
Меглена Кунева посочи, че за да се случи това, трябва да се изиска информация от всички български институции за евентуалните последици от новото данъчно облагане, както и да се покаже на всички, че страната ни има силна политическа воля. Според нея трябва бързо да влезем в диалог с Гърция – да изясним своята позиция и да предложим план, включително и по други висящи въпроси.
Министърът на външните работи Даниел Митов съобщи, че се обсъжда посещение на гръцкия външния министър в България, но все още не са уговорени точни дати. Той очаква и среща между финансовите министри на двете държави. Митов посочи, че за да се реши проблема с гръцкото данъчно облагане, трябва да има ясни дипломатически канали, както и повече координация и план на екипа, който работи по темата. „Ясни са нарушенията, трябва много сериозно да координираме действията си както с Ирландия, така и с Кипър. Имаме партньор в лицето на гръцкия бизнес“, коментира външният министър.
Заместник-министърът на икономиката Любен Петров също присъства на заседанието. Той заяви, че Министерството на икономиката напълно подкрепя позициите на Министерство на финансите и МВнР. Петров коментира, че в България има регистрирани над 1400 гръцки фирми, които ще бъдат потърпевши от подобен данък. По думите му държавата ни има партньори и в лицето на гръцки бизнес организации.
Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев коментира, че има информация, че готвенето на процедурни правила за новият данък в Гърция върви с ускорени темпове. Той коментира, че ако законът влезе в сила, ще постави нашия бизнес в много неравностойно положение, ще ни превърне в нежелан партньор и по този начин със сигурност се нарушават принципите на свободно движение на пари и капитали, обясни Ананиев.
Според Йордан Цонев от ДПС с въпросния налог „Ние буквално сме приравнени към офшорните зони, което е абсолютен нонсенс и не отговаря на истината“.
От опозицията смятат, че чрез подобен данък се търси скрито кредитиране и Гърция няма да се откаже лесно от подобна мярка. Представители на бизнеса пък се изразиха съмнения, че предвид финансовите си трудности, гръцката страна може да задържи средствата по-дълго от предвиденото, което би имало тежки последствия върху българските фирми.
Ако гръцкият закон влезе в сила част от депутатите поискаха дипломацията да се замени с по-агресивни мерки – например да търсим компенсации от Европейската комисия. Управляващите обаче разчитат с повече разговори да избегнат прилагането на новия данък.