В „проекта на века“ Швейцария планира специално ядрено хранилище
Досега само Финландия е построила подобна площадка за съхранение на отработено гориво
Швейцарските власти са избрали място в северната част на страната, недалеч от границата с Германия, където да бъде изградено хранилище за радиоактивни отпадъци. Националната организация, отговаряща за обработката им, определи площадката Nördlich Lägern като най-добрата от трите локации, които разглежда.
След близо 50 години търсене на най-удачното решение за съхраняване на радиоактивни отпадъци, Швейцария се подготвя за своя „проект на века“ – а именно погребването на отработеното ядрено гориво дълбоко под земята в глина.
Ние „избрахме Nördlich Lägern като най-безопасното място за дълбоко геоложко хранилище“, каза Феликс Глаузер, говорител на Националната кооперация за изхвърляне на радиоактивни отпадъци (Nagra), в имейл пред AFP.
„Обширните проучвания показаха, че Nördlich Lägern е най-подходящото място и има най-големите резерви за безопасност“, добави той.
Nagra е информирала местното население и се очаква да представи предложението си на швейцарското правителство в понеделник. Вземането на окончателно решение вероятно още отнеме няколко години, а въпросът почти сигурно ще бъде подложен на референдум, което не е изненада предвид действащата пряка демокрация в Швейцария.
Швейцарските атомни електроцентрали изпомпват радиоактивни отпадъци повече от половин век. След аварията през 2011 г. във Фукушима, Япония, страната реши постепенно да спре ядрената енергия. Засега отпадъците се съхраняват в „междинно депо“ във Вюренлинген, на 15 км от германската граница. От 2050 г. обаче те ще трябва да става дълбоко под земята.
Въпросът какво да прави човечеството с ядрените отпадъци е актуален, откакто първите атомни централи в света бяха пуснати в експлоатация през 50-те и 60-те години на миналия век. Международната агенция за атомна енергия изчислява, че има около 370 000 тона силно радиоактивно отработено ядрено гориво в места за временно съхранение по целия свят.
Пред сегашното поколение стои отговорността да намери трайно решение за ядрените отпадъци. Дълбокото геоложко заравяне е такова.
Необходимото време за съхранение на отпадъците е около 200 000 години за високоактивни отпадъци и около 30 000 години за ниско и средноактивни“, се посочва в уебсайта на швейцарската агенция за ядрени отпадъци.
С новото съоръжение Швейцария се надява да се присъедини към елитен клуб от страни, които преминават към дълбоко геоложко съхранение. Досега само Финландия е построила площадка в гранит, а Швеция даде зелена светлина през януари за изграждането на собствена такава за погребване на отработено ядрено гориво. Франция също има планове да съхранява радиоактивни отпадъци под земята в глина.
Изчисленията показват, че в Швейцария трябва да бъдат погребани около 83 000 куб. метра радиоактивни отпадъци, включително някои висококоактивни такива. Този обем е резултат на 60-годишния експлоатационен живот на атомните електроцентрали Beznau, Gosgen и Leibstadt и 47-годишния на Muhleberg, която бе затворена през 2019 г.
Запълването на подземните гробници с ядрени отпадъци трябва да започне до 2060 г., последвано от няколко десетилетия на внимателно наблюдение.
Мястото ще бъде запечатано някога през 22 век.