Василев очаква България да приеме еврото на 1 януари 2024 г.
По предложение на ГЕРБ депутатите отложиха забавянето на Плана за приемане на еврото, предложено от "Има такъв народ"
Финансовият министър Асен Василев все още очаква България да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г. Този оптимизъм идва въпреки заключението в Конвергентния доклад на Европейската комисия, че България не изпълнява критериите за инфлация и законодателство. А Европейската централна банка (ЕЦБ) дори беше по-категорична, като заяви в своя доклад, че страната вероятно в дългосрочен план ще остане с висока инфлация.
Не мисля, че имаме проблем с датата 1 януари 2024 г.“, каза Василев по време на изслушването си в Комисията по бюджет и финанси.
Той напомни, че дори Европейската комисия заяви, че този срок е изпълним.
По отношение на законодателството, той коментира, че парламентът трябва да промени над 100 закона, включително Закона за БНБ, за да бъде синхронизирана нормативната уредба с изискванията на Европейската централна банка.
Въпросът е да променим законодателството, което е изцяло в наши ръце“, каза Василев.
Запитан от опозицията защо това не е било направено в последната година, Василев отговори, че „шест месеца миналата година нямахме парламент“.
Според Василев инфлацията ще започне да се забавя. По неговите думи поскъпването при енергоизточниците вече е овладяно.
Инфлацията при храните е почти овладяна и сега виждаме вторичните ефекти – при облеклата, обувките и транспорта. Надяваме се в рамките на месец – два да бъдат овладени, след което да започнем да реализираме по-ниски нива на инфлацията. А и втората половина на годината ще мерим при по-висока база спрямо миналата година“, обясни вицепремиерът.
Той призна, че в България поскъпването е изпреварващо спрямо еврозоната и много от държавите в ЕС, тъй като в България се използват много продукти – като природен газ, петрол и храни – които поскъпват най-много.
Ниска инфлация има във Франция, където газ се ползва малко природен газ. Инфлационният критерий трябва да се наблюдава внимателно, но ръцете ни са вързани заради международните пазари“, каза Асен Василев.
Добрата новина за България, според него, е, че вторичните ефекти ще са по-слаби. Според него това е причината да се смята, че датата 1 януари 2024 г. е изпусната.
Днес депутатите в Комисията по бюджет и финанси отложиха гласуването на предложението на „Има такъв народ“ да се забави Плана за приемане на еврото. Това бе предложено от Кирил Ананиев (ГЕРБ), а формалната причина е да се поканят представителите на всички заинтересовани страни, включително от БНБ.