Въздушният транспорт заема 80% от жалбите в сектора
Подадените оплаквания не водят до решаването на проблемите
22% от всички пътници в ЕС, използвали самолет, са имали някакъв проблем при пътуването в последните 12 месеца. Най-често става дума за отлагане на полет, загубен или повреден багаж, както и за изцяло отменен полет. Това показва доклад за правата на пътниците във въздушния транспорт на Мрежата от 30 Европейски потребителски центъра в ЕС, Исландия и Норвегия (ЕСС-Net), предаде БГНЕС.
Над 870 млн. пътници на въздушния транспорт е имало в ЕС, като от Евростат отчитат и че тези пътници в 22% от случаите са имали някакъв проблем при пътуването през последните 12 месеца, каза Игнат Арсенов – директор на ЕПЦ България, който добави, че докладът е за правата на пътниците през последните 2 години. Броят на хората, които пътуват със самолет се увеличава всяка година.
В тази връзка правата на пътниците във въздушния транспорт са едни от най-важните в рамките на ЕС. В цяла Европа за 2014 г. оплакванията, свързани с въздушния превоз, подадени във всички Европейски потребителски центрове, са били 6852. От тях 777 са жалбите, свързани със загубен или повреден багаж за цяла Европа.
Отделно от това около 5500 пътници са се интересували какви са им правата заради неудобство, което са изпитали при полет. Арсенов уточни, че въздушният транспорт заема 80% от всички жалби, свързани с транспорт.
В България от началото на годината до миналата седмица в ЕПЦ са получили общо 990 жалби и запитвания, което е около 10% повече от миналата година, когато за същия период били 897. Като от тези жалби 31% са свързани с въздушен транспорт, средното за ЕС е 18%. Повечето от тях, подадени тази година до Европейския потребителски център в София, не са довели до решаване на проблемите.
Първият сред основните проблеми, които срещат пътниците у нас е трудната комуникацията с авиокомпаниите. Статистиката ни показва, че 41% от жалбите, свързани с въздушен превоз, завършват със споразумение с авиокомпаниите, при 40% няма споразумение, а останалите 9% - препращат към друг орган като помирителна комисия, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” или съда. По правило авиокомпаниите по цял свят трудно се съгласяват да изплащат обезщетение.
Размерът на компенсацията при забавен полет зависи от разстоянието на полета и може да бъде до 250 евро, когато разстоянието е до 1500 км. 400 евро, когато разстоянието е между 1500 и 3500 км и 600 евро, когато разстоянието е повече от 3500 км. Ако полетът е забавен/отложен повече от 5 часа, пътниците имат право на възстановяване на сумата за билет, но само, ако са решили да се откажат от пътуването си.