10 важни съвета при пътуване в чужбина
Как да предпазите финансите си?
Дебитните и кредитни карти са голямо удобство при пътуване в чужбина, особено когато се налага сами да си закупим самолетните билети или да резервираме хотел или друго място за настаняване. Според проучване на MasterIndex, проведено сред българските картодържатели през 2015 г., 51% от тях са пътували поне веднъж в чужбина през последната година.
Без значение дали пътувате в страната или чужбина, тези полезни съвети ще ви помогнат да пътувате спокойно и да предпазите своите средства:
1. Свържете се със своята банка предварително
Понякога финансовите институции може да се усъмнят, че с картата ви се правят измами, ако, изведнъж вместо от София, започнете да плащате с нея от Бали, и ще я деактивират, за да ви предпазят. Предупреждавайте кога и къде ще пътувате. Така ще помогнете на своята банка да открива по-бързо измамите и ще намалите вероятността картата ви да бъде блокирана в най-неподходящия момент.
2. Плащайте с карта
В наши дни картите са по-сигурен, удобен и гъвкав метод от всеки друг метод за плащане. Използвайте картата си, колкото можете повече. Добра идея е да отбележите кредитния лимит на всяка кредитна карта, която носите, за да не го надвишавате по време на пътуване.
3. Запишете си номерата на сметките
Направете си списък с картите, които имате, и банковите сметки към тях.
4. Подгответе се за най-лошото
При загубване и кражба на картата е важно да уведомите банката-издател възможно най-скоро. Запишете си телефоните на финансовите институции, на които да се обадите, ако ви се случи нещо подобно.
5. Запомнете наизуст своя PIN код
Никога не записвайте PIN код на хартия. Ако искате да ги съхранявате в писмен вид, изтеглете си мобилно приложение за тази цел. Pinsly е добро решение за потребителите с Android устройства.
6. Възползвайте се от бонусите
Проучете с какви допълнителни услуги и застраховки разполагате за всяка карта, като например пътни застраховки, допълнителни бонуси за свободното време или други.
7. Плащайте безконтактно
Възползвайте се от удобствата на модерните методи за плащане – безконтактни или мобилни. Въпреки че при безконтактно плащане не се изисква въвеждане на PIN код, те се обработват през същата защитена платежна мрежа като обикновените плащания.
8. Проверете още веднъж
След като се върнете проверете банковите си извлечения за съмнителни движения и ги докладвайте в банката в рамките на 30 дни.
9. Пазете си касовите бележки
Пазете си касовите бележки от всички покупки с карти, за да можете да ги сверите със сумите от банковите извлечения.
10. Прибягвайте до обменните бюра само в краен случай
Да разчитате на услугите на обменните бюра на летищата или в града, особено в някои страни, може да се окаже много неизгодно. Ако изтеглите пари във валута от банкомат или ги обмените в банка, ще платите по-малко такси, а и ще избегнете „закръгляне“, но не във ваша полза.
Не забравяйте да сложите в куфара тези съвети при следващото си пътуване, за да не провали нищо вашето преживяване.