Вечерни новини: Жилищният пазар в България през 2025 г.; Скок на инфлацията в България
Българският бизнес очаква повече регулации, разходи и инфлация през 2025 г.; „Боташ“ засега опрощава таксите на „Булгаргаз“
Жилищният пазар в България през 2025 г.: Какво да очакваме?
Бурният жилищен пазар в България изглежда, че може и да прояви признаци на леко успокоение през 2025 г., като голяма част от хората, които нямат спешна нужда от жилище, вероятно ще направят крачка назад от пазара. Въпреки това от една от най-големите агенции за недвижими имоти в България – „Адрес“ твърдят, че прогнози за предстоящата година трудно биха могли да се направят в средносрочен и дългосрочен план.
Инфлацията в България се ускорява за втори пореден месец
Годишната инфлация в България се ускорява за втори пореден месец. Според националната статистика през ноември средната кошница от стоки и услуги в България е с 2.1% по-скъпа спрямо ноември 2023 г. Месечната инфлация леко се забавя до 0.6%, което все пак говори, че цените продължават да растат.
Радев ще връчи първия мандат за кабинет чак след Нова година
Първият проучвателен мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Това стана ясно от изказване на държавния глава Румен Радев пред медии. Така на практика той дава повече време на първата политическа сила – ГЕРБ-СДС – да води преговори за съставяне на редовен кабинет.
Припомняме, че миналата седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че при консултациите при президента е поискал повече време именно за тази цел.
Българският бизнес очаква повече регулации, разходи и инфлация през 2025 г.
По-високи цени, повече разходи и още регулации. С такива очаквания се насочва българският бизнес към новата година, показват данните от ежегодното проучване на Българска стопанска камара (БСК), представени по време на пресконференция в понеделник.
Според изследването, проведено сред близо 740 предприятия в периода 5 ноември – 6 декември, над 40% от отговорилите очакват България да премине през икономически спад през 2025 г.
Българското биоразградимо фолио, което се цели в Европа
Идеята за биоразградимо пакетиращо фолио им хрумва още през 2017 г. Тогава са все още само две дами, които работят в печатарската индустрия – генерираща огромен отпадък от найлонови опаковки. Това са Анжела Иванова и Гергана Станчева, които се замислят как този продукт може да бъде щадящ за планетата.
Въоръжени с тази си амбиция, те се намират с доц. Филип Ублеков, който по това време вече търси начин да приложи дългогодишния си опит в биополимерите, за да направи осезаема промяна в света.
МРРБ отвори процедурата за преквалификация на миньорите
Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) задвижи процедурата за квалификация и преквалификация на работещите в трите въглищни региони – Перник, Кюстендил и Стара Загора. Мярката е отворена за кандидатстване, като общият бюджет по нея е над 110 млн. лв. Финансира се по линия на програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г.
„Боташ“ засега опрощава таксите на „Булгаргаз“
„Булгаргаз“ вече шест месеца не плаща дължимата такса по договора с „Боташ“ и изглежда турската компания не си ги търси. Това стана ясно от думите на служебния енергиен министър Владимир Малинов в интервю за БНТ.
Той определи тази новина като добра и обясни, че това е била една от стъпките в преговорния процес.
ЕК призова България за промяна в начисляването на такса „смет“
Европейската комисия (ЕК) призова България да приложи принципа „замърсителят плаща“ при изчисляването на такса „смет“. За целта първоначалният причинител на замърсяването или настоящите притежатели на отпадъците трябва да поемат разходите за тяхното управление, включително събирането, превозването, оползотворяването и обезвреждането, се посочва в съобщението на ЕК.
Златото през 2025 г.: Ще продължи ли бичият пазар за скъпоценния метал?
Текущата година бе „златна“ за златото, чиято цена достигна рекордни стойности неколкократно. Оказва се обаче, че изгледите за 2025 г. са също толкова бичи, подкрепени от политическата несигурност, продължаващите военни конфликти и паричната политика на централните банки.
Според анализатори скъпоценният метал ще продължи да поскъпва догодина, като причините за това са много, някои от които изненадващи.