Вечерни новини: Поевтиняване на газа; Как Google заобиколи България
Газовата връзка с Гърция получи дългоочаквания Акт 16
Дългочаканата газова връзка с Гърция получи Акт 16, съобщи служебният регионален министър Иван Шишков на брифинг в Министерски съвет и показа документа за ползване. Така България прави важна крачка в подобряването на енергийната си независимост, и то на фона на криза и недостиг на природен газ в Европа в навечерието на отоплителния сезон.
„Булгаргаз“ вече очаква над 30% поевтиняване на газа за октомври
Държавният газов оператор „Булгаргаз“ вече очаква още по-голямо поевтиняване на природния газ за следващия месец заради пониженията в цените на международните пазари. Tри дни преди утвърждаване на окончателната цена дружеството прогнозира поевтиняване с близо 32% до около 240 лв./МВч, уточни изпълнителният директор Деница Златева по време на откритото заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране.
ЕБВР повиши прогнозата за българската икономика с едно наум
След две поредни понижения заради войната в Украйна и последствията от нея Европейската банка за възстановяване и развитие повиши прогнозата за българската икономика през 2022 г. – с 0.5 пункта до 3%. Европейската финансова институция обаче сви наполовина очакванията си за икономиката на България за следващата година с 1.5 пункта до 1.5%. Това става ясно от публикувания септемврийски икономически доклад.
С 406 млн. лв. държавата пак ще опита да отпуши общинските ВиК и пътни ремонти
Служебното правителство гласува нов пореден списък с ВиК и пътни проекти на общините, които ще бъдат финансирани с над 406 млн. лв. Това съобщи служебният регионален министър Иван Шишков след заседанието на Министерския съвет. По думите му критериите за одобрение за финансиране са „ясни, точни и прозрачни“, докато в предните списъци, изготвени от бившите управляващи, е имало „недостатъчно коректни“ предложения.
Преизчислените пенсии ще станат ясни чак след изборите
Разпорежданията на преизчислените от 1 октомври пенсии ще бъдат достъпни за справка в страницата на Националния осигурителен институт (НОИ) в деня след изборите – 3 октомври. Проверка ще може да бъде направена с персонален идентификационен код (ПИК) на НОИ, съобщиха от институцията.
Google следва Microsoft в Гърция със свой център за данни
Гърция крачи уверено към амбициозната цел да се утвърди като регионален център за пренос на данни, а правителството на Кириакос Мицотакис не спира да работи проактивно по привличането на големи инвеститори. След като преди две години американският гигант Microsoft обяви, че ще вложи голяма сума в изграждането на няколко дейта центъра, сега това се очаква да направи и конкурентът му Google.
Отваря се кутията на Пандора: Русия насрочва анексирането на областите в Украйна
Руски служители в четирите окупирани региона на Украйна съобщиха за огромно мнозинство от гласове в полза на присъединяването към Русия, докато Съединените щати планираха резолюция на ООН, осъждаща референдумите като измама. Преброяването на гласовете в четирите провинции варира от 87% до 99.2% в полза на присъединяването Русия. Служители, назначени от Москва, разнасяха избирателни урни от къща на къща и това даде допълнителна причина на Запада да обяви референдумите за нелегитимни. Според тях те целят създаване на правен претекст за Русия да анексира четирите региона и могат да отворят кутията на Пандора.
ЕК предложи черни списъци и забрана за руски внос за €7 млрд.
Европейската комисия предложи в сряда осми кръг от санкции срещу Русия заради нахлуването й в Украйна. Сред тях са по-строги търговски ограничения за вноса, повече отделни черни списъци и таван на цените на петрола за трети страни.
Русия каза кога най-рано може да приключи войната в Украйна
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Русия ще трябва да продължи да се бие, докато не поеме контрол над цял Донецк. Около 40% от провинцията все още е под управлението на Киев и е сцена на едни от най-тежките боеве по време на войната.
Завръщането на ядрената заплаха: Кой с какво разполага и как ще се защити Европа?
Ядрените оръжия бяха символ на Студената война от миналия век. Неотдавнашните руски заплахи във войната с Украйна обаче ги поставиха отново на дневен ред. Как работи възпирането и с каква защита разполага Европа – отговор на тези въпроси четете в линка.