Вечерни новини: Правителството иска вдигане на данъците; Нови заводи за бронирани автомобили;
Накъде ще поеме жилищният пазар в България?; Инфлацията в България се забавя за пети пореден месец
Бюджетът е в тежко състояние – правителството предлага вдигане на данъци и такси
Служебният кабинет на президента Румен Радев готви промени в данъчните закони, които са част от процедурата по приемането на нов бюджет. Целта на финансовия министър Росица Велкова е да овладее бюджетният дефицит и той да остане под 3% от прогнозния БВП, какъвто е критерият за влизане в еврозоната.
IAG ще строи завод за бронирани автомобили в Благоевград и Пловдив
Водещата компания в глобалната отбранителна индустрия International Armored Group (IAG) ще инвестира в още два завода за бронирани автомобили в България. Това обяви собственикът на IAG д-р Антон Стефов по време на официалната церемония за старт на строежа на най-голямата си производствена база за бронирани автомобили в Бургас.
Накъде ще поеме жилищният пазар в България? Зависи от купувачите
Бурната 2022 г., през която станахме свидетели на невиждан ръст в цените на имотите в България, вече е зад гърба ни. Въпреки забавянето на сделките и лекото отдръпване от страна на купувачите в края на миналата и началото на тази година, все още не можем да говорим за охлаждане на пазара, смятат експерти. Но това накъде ще поеме пазарът, зависи изцяло от поведението на купувачите.
Инфлацията в България се забавя за пети пореден месец
Годишната инфлация в България продължава да се забавя и през февруари – за пети пореден месец. Средното поскъпване на кошницата от стоки и услуги, измервана от националната статистика, през втория месец на новата година достига 16% – най-слабият темп от лятото на миналата година. Охлаждането до голяма степен се дължи на по-високата база за сравнение спрямо януари 2022 г., когато инфлацията набираше скорост. Пикът ѝ пък бе през септември, когато тя удари рекорд за последния близо четвърт век.
„Управленска небрежност“: България отчита огромен спад на чуждите туристи през 2022 г.
След спада, преживян заради пандемията от COVID-19, общият брой на нощувките в туристическите обекти в Европейския съюз, е достигнал 2.73 милиарда през 2022 г. Това е само с 5% под броя на нощувките през рекордната 2019 г., когато са били 2.88 милиарда. В сравнение с 2021 г. обаче се наблюдава рязко показване – с цели 49%, показват последните изнесени данни на европейската статистическа служба Евростат.