Вечерни новини: Търгът за двуетажните влакове е прекратен; Компенсации за скъпите горива
INSAIT представи първия отворен изкуствен интелект на български език
Първо събитие в Перник ще представи възможностите след края на въглищата
Въглищата трябва да останат в миналото. Това е заявката, която направи Европейският съюз с приемането на Зелената сделка, одобрена и от България. В одобрените териториални планове на страната е записано, че въглищата ще могат да се използват поне до 2048 г. В Плана за възстановяване обаче този срок е доста по-кратък – до 2035 г. Истината е, че вероятно излизането от въглищата ще стане много по-рано – в рамките само на няколко години, тъй като заради въглеродните квоти производството на ток с тях става все по-скъпо и колкото повече работят тецовете, толкова повече ще губят.
Компенсациите за скъпите горива се задействат само за три месеца
Една година, след като беше приет Законът за компенсиране на потребителите заради скъпите горива, той ще заработи, но само за уязвимите потребители, за период от три месеца и при условието, че руската „Лукойл“ в крайна сметка внесе парите за миналия месец. Става въпрос за разликата от 70% между цената на европейския сорт „Брент“ и руския „Уралс“, която „Лукойл“ трябва да превежда във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС), а от там парите да се използват за компенсиране на потребителите.
Търгът за двуетажните влакове е прекратен
Министерство на транспорта прекрати търга за доставката на 7 двуетажни електрически влака на стойност над 410.5 млн. лв. без ДДС. Проблемът е, че единственият кандидат, който подаде оферта, предлага по-дълъг срок за доставка от заложения в изискванията на поръчката. Решението за прекратяване е от днес, става ясно от проверка в сайта на Регистъра за електронни поръчки.
INSAIT представи BgGPT – първият отворен изкуствен интелект на български език
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи BgGPT – първият отворен езиков модел, адаптиран към българския език и създаден за нуждите на българското правителство, науката, бизнеса и всички български граждани.
Средногодишната инфлация в България през 2023 г. достигна 9.5%
Средногодишната инфлация в България за 2023 г. е намаляла до 9.5%, показват данните на националната статистика. Отчетената инфлация за 12-те месеца на 2023 г. е малко над последната прогноза на Българската народна банка от ноември, в която се очакваше тя да бъде 8.8%. Данните на НСИ са и малко над очакванията на финансовото министерство за 9.1% средногодишна инфлация, поместени в есенната икономическа прогноза.
Заводът на Eberspächer в Русе сменя собствеността си
Заводът в Русе на германския производител на отоплителни и климатични системи за автомобилната индустрия Eberspächer сменя собственика си. Новата фабрика беше пусната в експлоатация в началото на 2023 г., като в нея се произвеждат електрически нагреватели както за конвенционалните превозни средства, така и за хибриди и електромобили.
Нов трус в закъсалата Atos: Компанията пак сменя директора си
Френската технологична компания Atos повиши главния финансов директор Пол Салех до ролята на главен изпълнителен директор. Той заменя Ив Бернаерт само три месеца след назначаването му начело на групата. Рокадата влиза в сила незабавно.
Бъдещето на ТЕЦ „Гълъбово“ – биомаса, газ, отпадъци или сол?
AES България предвижда да преустанови експлоатацията на по-голямата част от оставащите си въглищни мощности до края на 2025 г., а две години по-късно да се откаже изцяло от тях. Това заявяват официално от компанията, която е оператор на ТЕЦ „Ей И Ес Гълъбово“, област Стара Загора.
„Spotify на термопомпите“: Шведската Aira иска да революционизира пазара
Шведската компания Aira планира да направи технологията за спестяване на пари за отопление на дома по-достъпна, предлагайки термопомпи срещу месечен абонамент. Нейният революционен бизнес модел ѝ спечели прозвището „Spotify на термопомпите“ и вече работи в няколко държави.