ВЕИ са напът да покорят световния пазар на електроенергия
Към 2025 г. Азия ще потребява половината от световната електроенергия, се казва в доклад на МАЕ
Възобновяемите енергийни източници ще доминират растежа на световното снабдяване с електроенергия през следващите три години и това е добър индикатор за въглеродните емисии в сектора. Това показва нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
В него се отбелязва, че по-голямата част от повишаващото се глобално търсене на електричество до 2025 г. ще се дължи на ВЕИ и ядрена енергия и точно затова е малко вероятно да има значително увеличение на въглеродните емисии в енергийния сектор. Глобалното производство на електроенергия от изкопаеми горива е един от най-значимите фактори, допринасящи за емисиите на парникови газове, които причиняват изменението на климата.
Световното търсене на електроенергия остана устойчиво през 2022 г. на фона на глобалната енергийна криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна. Търсенето е нараснало с почти 2%, а за сравнение средният темп на растеж, наблюдаван през периода 2015-2019 г., бе в размер на от 2.4%.
Електрификацията на секторите транспорт и отопление продължи да се ускорява в световен мащаб, като рекорден брой електрически превозни средства и термопомпи, продадени през 2022 г., допринесоха за растежа.
Въпреки това, икономиките по света, в разгара на възстанoвяването си от въздействието на COVID-19, бяха ударени от рекордно високите цени на енергията. Повишаването на цените на енергийните стоки, включително природния газ и въглищата, рязко ескалира разходите за производство на електроенергия и допринесе за бързо ускоряване на инфлацията. Икономическото забавяне и високите цени на електроенергията задушиха растежа на търсенето на електроенергия в повечето региони по света.
Възходът на ВЕИ
Възобновяемите енергийни източници и ядрената енергия ще доминират растежа на глобалното предлагане на електроенергия през следващите три години, като заедно ще задоволят средно повече от 90% от допълнителното търсене. Прогнозите сочат, че Китай ще представлява повече от 45% от ръста на възобновяемото производство в периода 2023-2025 г., следван от ЕС с 15%.
Значителният растеж на възобновяемите енергийни източници ще трябва да бъде придружен от ускорени инвестиции в мрежи и гъвкавост за успешното им интегриране в енергийните системи. Увеличението на ядрената продукция е резултат както от очакваното възстановяване на френското ядрено производство, тъй като повече централи завършват планираната си поддръжка, така и от нови централи, които започват работа, предимно в Азия.
Очаква се световното производство на електроенергия както от природен газ, така и от въглища да остане като цяло непроменено между 2022 г. и 2025 г. Докато производството на газ в Европейския съюз се очаква да намалее, значителният растеж в Близкия изток частично ще компенсира този спад. По същия начин спадовете в производството на въглища в Европа и Северна и Южна Америка ще бъдат съпоставени с повишение в Азиатско-тихоокеанския регион. Въпреки това, тенденциите в производството на енергия от изкопаеми горива остават зависими от развитието на световната икономика, метеорологичните явления, цените на горивата и правителствените политики. Развитието в Китай, където се произвежда повече от половината от световното производство на въглища, ще остане ключов фактор.
Прогнозите са, че делът на възобновяемите енергийни източници в глобалния микс за производство на електроенергия ще нарасне от 29% през 2022 г. на 35% през 2025 г. С разширяването на възобновяемите енергийни източници, дяловете на производството на въглища и газ се очаква да намалеят. В резултат на това емисиите от глобалното производство на електроенергия ще достигнат плато до 2025 г. и интензитетът на въглеродния диоксид допълнително ще намалее през следващите години.
Ядрена енергия
Ядреното производство в Европейския съюз е било със 17% по-малко през 2022 г., отколкото през 2021 г. поради затваряне и липса на наличност. Затварянето на централи в Германия и Белгия намали наличния ядрен капацитет през 2022 г. В същото време Франция беше изправена пред рекордно ниска ядрена наличност поради продължаващата поддръжка и други предизвикателства в нейния ядрен флот. Ограниченото ядрено производство и слабото водноелектрическо снабдяване в Европа – съчетано с намален капацитет за диспечиране поради предишно оттегляне на топлогенериращи централи – оказват допълнителен натиск върху оставащите капацитети за диспечиране, за да отговорят на търсенето. В резултат на това, въпреки че производството на променливи възобновяеми източници нарасна и рекордно високите цени на газа подкрепиха преминаването от газ към въглища, производството на газ нарасна през 2022 г. с 2% в Европейския съюз. Тези фактори също допринесоха за значителни промени в традиционната структура на вноса и износа на електроенергия в Европа:
За да се повиши сигурността на доставките на електроенергия, в Европа бяха върнати резервни мощности за конвенционално производство на електроенергия за зимите 2022-2023 и 2023-2024. По подобен начин някои централи, които преди това бяха определени за извеждане от експлоатация, също бяха удължени. Германия имаше най-висок дял на такива централи в Европа, тъй като отложи планираното спиране на трите си оставащи ядрени реактора, както и забави затварянето или повторното активиране на централи, работещи с изкопаеми горива, които съставляват 15% от сегашния й производствен капацитет, работещ с изкопаеми горива. Повишен риск от прекъсване на електрозахранването беше докладван в някои европейски страни по време на няколко седмици студено време, съчетано с по-ниска от средната водна и ядрена мощност. Сигурността на доставките беше постигната чрез успешно краткосрочно планиране и управление.
Китай ще консумира все повече ток
Делът на Китай в световното потребление на електроенергия се очаква да нарасне до една трета до 2025 г., в сравнение с една четвърт през 2015 г. През следващите три години повече от 70% от растежа на глобалното търсене на електроенергия се очаква да дойде от Китай, Индия и Югоизточна Азия.
„Китай ще консумира повече електричество от Европейския съюз, Съединените щати и Индия взети заедно“, каза Кейсуке Садамори, директор на МАЕ, отговарящ за енергийните пазари и сигурността.
Растежът на нововъзникващите и развиващите се икономики е придружен от съответно нарастване на търсенето на електроенергия. В същото време развитите икономики настояват за електрификация, за да декарбонизират своите транспортни, отоплителни и индустриални сектори. В резултат на това се очаква глобалното търсене на електроенергия да расте с много по-бързи темпове от 3% годишно през периода 2023-2025 г. в сравнение с темпа на растеж през 2022 г. Общото увеличение на глобалното търсене на електроенергия от около 2 500 тераватчаса (TWh) до 2025 г. е повече от два пъти повече от текущото годишно потребление на електроенергия в Япония. Въпреки това съществуват несигурности относно нарастването на търсенето на електроенергия в Китай.