Великобритания обяви свиване на данъци и хвърли пазарите в потрес
Паундът се срина с над 3% до 37-годишно дъно след плана за рязък скок на британския дълг
Новият министър на финансите на Великобритания Куаси Квартенг отприщи исторически данъчни облекчения и огромни увеличения на държавните заеми. В петък той представи икономическа програма, която разтърси финансовите пазари, в резултат на което паундът и британските държавни облигации влязоха в режим на свободно падане.
Квартенг обяви премахване на най-високата ставка на данъка върху доходите в страната, отмяна на планираното увеличение на корпоративните данъци и за първи път постави цена върху плановете за разходи на премиера Лиз Тръс, която иска да удвои темпа на икономически растеж на Великобритания.
Инвеститорите разпродадоха краткосрочните британски държавни облигации възможно най-бързо след речта на министъра, като цената на петгодишните облигации отбеляза най-голямото си еднодневно покачване от 1991 г. насам. Основната причина за това е, че Великобритания повиши плановете си за емитиране на дълг за текущата финансова година със 72.4 млрд. паунда до 234.1 млрд. паунда.
Така британската валута потъна с над 3% до под 1.11 долара за първи път от 37 години.
Съобщението на Квартенг бележи изненадваща стъпка в британската икономическа политика, връщайки се към доктрините на Тачър от 80-те години на миналия век.
Тръс, избрана за министър-председател по-рано този месец с гласуване на 170 000 членове на Консервативната партия, обеща да намали регулациите и да търси начин за цялостен икономически растеж – дори той да е в полза на богатите във време, когато милиони се борят да покрият основни битови сметки.
Така ще се конкурираме успешно с динамичните икономики по света“, каза Квартенг. „Така ще превърнем порочния кръг на стагнацията в благотворен цикъл на растеж.“
Т. нар. „мини-бюджет“ има за цел да измъкне икономиката от период на двуцифрена инфлация. Ходовете за субсидиране на сметките за енергия ще струват 60 млрд. паунда само през идните шест месеца – част от обещанието за подкрепа на домакинствата за две години.
Намаляването на данъците – включително незабавното намаляване на данъка върху покупката на имоти – ще струва още 45 млрд. паунда до 2026/27 г. Министърът обясни, че това са разходи, които могат да бъдат възстановени чрез повишаване на годишния икономически растеж от 1 пр. пункт за пет години – постижение, което според повечето икономисти е малко вероятно.
Великобритания също така ще ускори стъпките за укрепване на конкурентоспособността на лондонското Сити като световен финансов център, като премахне тавана за бонусите на банкерите.
За 25 години анализиране на бюджети това е най-драматичният, рискован и неоснователен „мини-бюджет“, каза Каролайн Льо Джуне, ръководител на данъчния отдел в счетоводителите Blick Rothenberg. „Тръс и новото ѝ правителство поемат огромен риск“.
Финансовите пазари увеличиха очакванията си относно ръста на британските лихвени проценти, прогнозирайки, че те може да достигнат връх от над 5% в средата на следващата година.