Великобритания отмени забраната за добив на шистов газ чрез фракинг
Правителството мотивира действието си „абсолютния приоритет“ за укрепване на енергийните доставки на фона на кризата
Великобритания официално отмени мораториума върху фракинга или тъй нареченото хидравлично разбиване за търсене и добив на шистов газ, който е в сила от 2019 г. Действието бе мотивирано с „абсолютния приоритет“ за укрепване на енергийните доставки на страната.
Министърът на бизнеса и енергетиката Джейкъб Рийс-Мог каза, че всички източници на енергия трябва да бъдат проучени,
така че е правилно да отменим блокирането, за да реализираме всички потенциални източници на битов газ“.
Стъпката идва в момент, когато Европа изпитва огромна енергийна несигурност. Това логично обърна погледа към алтернативните източници на газ, връщайки на дневен ред въпроса за забранения на много места фракинг. Преди седмици дебатът си се надигна и в България – след посещението тук на бившия държавен секретар на САЩ Майк Помпео. Темата логично бе яхната политически, а economic.bg потърси за коментар енергийния експерт Мартин Владимиров.
Фракингът е технология, която включва извличане на шистов газ от скали чрез раздробяването им с вода и химикали при високо налягане. Той бе забранен, след като индустриалният регулатор обяви, че не е възможно да се предвиди силата на земетресенията, които може да предизвика тази дейност.
Съгласно правилата операциите по фракинг се спираха всеки път, когато те предизвикат земетресение с магнитуд 0.5 или повече. Според учените това ниво трябва да се повиши, ако Великобритания иска да развие индустрия за фракинг.
Ограничаването на проучванията на практика спира и възможността да се изследват рисковете, се посочва в преглед на приемливите нива на сеизмична активност.
Правителството каза, че прекратяването на забраната ще позволи рестартиране на сондажите и събиране на повече данни. Това ще помогне шистовият газ да може безопасно да се извлича там, където има местна подкрепа.