Великобритания забрани на чужденци да я съветват за Brexit
Това е вторият път тази седмица, когато британското правителство е подложено на жестока критика
Власите във Великобритания за забранили на чуждестранни специалисти да дават консултации по темата за изхода на Обединеното кралство от Европейския съюз. Такава правителствена директива получава Лондонското училище по икономика (LSE - London School of Economics). В нея пише, че от съвета на британското правителство по въпросите за Brexit изключват всички чужденци заради тяхната националност.
Според Guardian приетите мерки по отстраняването на чуждестранни експерти от дейността са заради опасенията на правителството, свързани с възможното изтичане на секретна информация, която може да повлияе негативно в хода на преговорите между Лондон и Брюксел за Brexit.
Сара Хагеман, асистент в Лондонското училище по икономика, заяви, че британското правителство й е съобщило, че нейните услуги, заедно с други колеги, които не са от Великобритания, вече не са необходими, тъй като тя е чужденец.
Хагеман е уважаван академичен преподавател, работил в Лондон, Брюксел и Копенхаген, била е в Европейския институт на университета в продължение на седем години. Тя е родом от Дания.
Ето какво споделя тя в Twitter:
Sara Hagemann @sarahagemann
UK govt previously sought work& advice from best experts. Just told I & many colleagues no longer qualify as not UKcitizens #Brexit @LSEnews
Изявлението продължава с това, че "Великобритания ще продължи да приема съвети от най-добрите и най-ярките умове, независимо от тяхната националност."
Икономическият университет официално потвърди пред британските медии, че правителство е заявило, че вече няма да се нуждае от услугите на граждани от други страни за теми свързани с Brexit.
Според сведенията най-много девет души са били засегнати от забраната.
Това е вторият път тази седмица, когато британското правителство е подложено на жестока критика над миграцията. По-рано тази седмица, стана ясно, че правителството обмисля предложение, което ще принуди компаниите да намалят броя на чуждестранните експерти, с които работят.
Още преди тази информация, е налице чувство на дълбока загриженост над Brexit в рамките на академичните общности във Великобритания. Въпреки че народът във Великобритания гласува 52-48% на 23 юни, за да напусне ЕС, по-голямата част от тези, които работят в академичната общност гласуваха да останат.