Виртуални сметки или втори фонд в НОИ за прехвърлените пенсии
Проблемът се появява заради това, че в НОИ няма лични партиди, а парите от осигуровки, които постъпват този месец, на следващия се плащат като пенсии
Експерти на правителството вече работят по два технически варианта, които да направят възможно връщането на личните пенсионни партиди от НОИ в универсалните пенсионни фондове, съобщава в днешния си брой в. “24 часа”. Все още обаче много от подробностите по тези варианти не били обмислени.
Търсенето на технически решения се наложи, след като премиерът Бойко Борисов поиска усъвършенстване на приетите от Народното събрание поправки в Кодекса за социално осигуряване. В момента те предвиждат единствено правото на човек, роден след 31 декември 1959 г., да прехвърли партидата си от частен фонд към НОИ, но не и обратното прехвърляне. Според Борисов до края на март 2015 г. трябва да бъде измислен и приет вариант и за минаване от НОИ отново към осигуряване за втора пенсия в универсален фонд.
“Няма проблем, при преминаване обратно в частен фонд ще бъде връщана сумата, която е постъпила при прехвърлянето към НОИ”, обясни финансовият министър Владислав Горанов още в петък, веднага след заръката на премиера Борисов. При този вариант обаче не става ясно какво се случва с 5-те процента осигуровки за допълнителна пенсия, които НОИ ще прибира, докато човек е в държавния институт, обясниха правителствени експерти.
Проблемът се появява заради това, че в НОИ няма лични партиди, а парите от осигуровки, които постъпват този месец, на следващия се плащат като пенсии, стана ясно и от обясненията на социалния министър Ивайло Калфин.
Два са вариантите, които могат да бъдат приложени, твърдят експертите.
Първият е създаване на виртуални сметки в НОИ за всеки осигурен българин, роден след 1 януари 1960 г. В тях реално няма да има пари, но ще се виждат начислените осигуровки и при обратно прехвърляне към частен фонд ще е ясно НОИ каква сума трябва да преведе.
При този вариант хората няма да губят и петпроцентните вноски, правени, докато партидата им е била в НОИ. Единствено за времето, докато са се осигурявали само към държавата, върху вноските им няма да има доходност, тъй като НОИ не инвестира и не заделя пари, а ги ползва за изплащане на сегашните пенсии.
Втора стъпка на реформата със задължителното допълнително осигуряване за пенсия ще е и създаването на фонд с индивидуални партиди в НОИ, коментира вчера Тотю Младенов, съветник по социалната политика на премиера Бойко Борисов и социален министър при първото управление на ГЕРБ.
“Това не е екзотична идея, това е първата стъпка. Втората стъпка е да се създаде фонд в НОИ с индивидуални партиди”, защити новите законови текстове Младенов пред Нова тв.
Създаването на втори фонд в НОИ има два подварианта. Единият е да е солидарен по подобие на сегашния учителски фонд, който изплаща допълнителна временна пенсия на ранно пенсиониралите се учители. Можел обаче и да е капиталов, както са и универсалните пенсионни фондове. Той обаче ще има по-стриктни условия за инвестиране и ще носи по-малка доходност на хората, но много по-голяма сигурност, обясниха експертите.
Създаването на лични партиди в НОИ е въпрос на дебат, коментира вчера финансовият министър Владислав Горанов.
Решението за прехвърляне на лични партиди от частните фондове към НОИ трябва да бъде отменено, защото изборът е фалшив и манипулира хората, коментира пък бившият социален министър Йордан Христосков. “Идеята за доработването на закона е несъстоятелна, защото НОИ няма да инвестира тези пари, а ще ги ползва да плаща пенсии”, каза той. Според него единствената цел на прехвърлянето на партидите към НОИ била да се намали дефицитът в бюджета.