Виртуалният свят на криптовалутите
Кой създаде и кой поддържа блокчейн системата на електронните пари, за кого това е предпочитан инструмент за инвестиции
Криптовалутите са силно желани от едни и напълно отричани от други. Някои ги приемат за пирамида, глобална измама, балон и сравняват биткойн с манията по луковиците на лалетата през XVII век. По онова време цените стават чрезмерно надути и по-благоразумните преценяват, че това не може да продължава до безкрай и решават да продадат, за да приберат печалбите си. Последва ефектът на доминото. На пазара настъпва масова паника. Възможно ли е това да се случи с криптовалутите, и по-специално - с биткойн?
Какво са криптовалутите и защо биткойн успява да задържи вниманието на хора, които търсят сигурност за спестяванията и вложенията си, колкото и несигурност да крие цената на тези дигитални пари. Дали това са просто новите електронни пари, или е различен модел на източник на стойност? В света на криптовалутите и биткойн ни повежда Владислав Драмалиев. Той е сред създателите на Българската биткойн асоциация, директор и основател на Фондация "Битхоуп", чиято основна цел е биткойн да се възприеме като допълнителен източник на дарения:
Криптоактивите (термин, който започва да измества „криптовалути“) са на практика просто записи в база данни, която има десетки хиляди идентични копия по целия свят. Криптоединиците се асоциират с псевдоанонимни „адреси“, представляващи уникални комбинации от букви и цифри. Само този, който притежава частния ключ, асоцииран с определен псевдоанонимен адрес, може да се разпорежда с криптоединиците „в“ него. Базата с данни може да се чете от всеки, но не всеки може да я променя. Няма правителство, организация, или човек, които да стоят зад нея и да променят правилата, от които е изградена – например колко единици криптоактиви да съществуват.
Владислав Драмалиев - Снимка Личен архив
Но защо тези „единици“ имат стойност? Отговорът е в доверието и търсенето. По същата причина и златото има стойност. Цената им се определя на свободния пазар. Тези активи, а и златото, имат характеристики, които се приемат за подходящи за създаването на икономически и финансови отношения отвъд бартерната икономика. А и защото някой е готов да размени фиатни пари – долари, евро или друга валута - за да получи определени единици от този запис в базата данни.
Биткойн
Криптовалутите са много, тук ще се фокусираме изцяло върху биткойн, който е с най-ясните характеристики на пари. Биткойн е платежна система с отворен код, основана на „Потребител – до – Потребител“ разпределена мрежова архитектура, подсигурена от блокчейн технология и работеща с едноименна единица биткойн, наричана виртуална валута, криптовалута, или криптоактив. За създател на bitcoin се сочи псевдонимът Сатоши Накамото, като не е ясно коя реална личност стои зад него. Най-доброто предположение е програмистът Хал Фини. Биткойн е подходящ във функцията си на пари – той е рядък (ще съществуват само 21 млн. единици от него), може да бъде прехвърлян към всяка точка на света по електронен път, освен това е делим. Биткойн е програмиран да бъде пари, по най-добрия начин.
Как работи мрежата
Електричеството, насочено към Биткойн мрежата, се използва за защита. Биткойн мрежата трябва да остане неутрална и да не бъде възможно правилата, заложени още през 2009 г., да бъдат променяни без широк консенсус между участващите в нея. Ако има компания или държава, която да поддържа тази база данни, няма да е необходимо толкова много електричество, но мрежата може да бъде спряна по всяко време и броят на единиците в нея да се променя (непредвидима инфлация). С причина или без, всяка банка би могла да ви отреже достъпа да банковата ви сметка. Експериментът е следният – може ли биткойн, благодарение на уникалните си парични характеристики, да се превърне в неутралната резервна валута/актив, която да се използва от цялото човечество. Парите са основополагащи за обществото. Който има контрол върху тях, контролира хората.
Биткойни може да се добиват навсякъде по света, без значение какъв е източникът на електричество. Цената е определяща. В този смисъл биткойн може да е купувач от последна инстанция (с цел „копаене“ на биткойни) за редица производители на електричество, когато те не могат да продадат произведения ток, а спирането на мощностите скъпо.
Алтернатива на парите
Когато научих за съществуването на биткойн, не се запалих веднага. Това е концепция, която за повечето хора е твърде странна и неразбираема. След една банкова криза в Кипър се заговори за алтернативи на банковите депозити, като беше споменат и биткойн. Тогава с Николай Пресолски създадохме първия сайт за обмяна на биткойн за левове. Когато започнах да дълбая в темата, разбрах, че в него има икономика, технология, мрежи, криптография, финанси, политика… Хареса ми, че е реална алтернатива на парите, и единствената потенциална алтернатива на абсолютния монопол на националните валути.
Невидимата ръка
В Биткойн и другите криптоактиви се базират на протокол - серия от правила, които позволяват транзакциите и определят всички характеристики на единиците, базата данни, и мрежата. Има основни правила, например броят на биткойните в мрежата, които е почти невъзможно да бъдат променени. Контролът върху мрежата е сложен и труден – зависи до голяма степен от т. нар. копачи и от икономическото мнозинство, възприело тази технология – борсите, портфейлите, попечителите, и т. н. Най-важни са копачите, които предоставят компютърна мощност, за да бъде тази мрежа сигурна. Контролът върху цената на биткойн става чрез пазарното търсене и предлагане. В първите няколко години той практически е бил безплатен. Биткойн е предоставил равен старт за всички и в периода 2009-2011 г. е можело да си изкопаете биткойни с всеки компютър. Сега пазарът на тази валута е развит и биткойни се добиват само със специализиран хардуер.
Доверието
Прозрачността създава доверие, а биткойн е напълно прозрачна система. Всеки може да достъпи протокола на биткойн. Всеки може да използва този протокол и да създаде своя мрежа за свой проект. Но въпросът е как ще убеди други хора да започнат да правят транзакции в тази мрежа. При биткойн прозрачността, времето и компютърната мощ е генерирала доверие. Биткойн е мрежа, която не е спирала да функционира вече 15 години, при това с 99.99% достъпност (ъптайм). Колкото по-дълго време съществува без да спира да работи, толкова по-голямо доверие генерира.
Инвестиции и стойност
Светът се задвижва от алчност, а биткойн е най-добре представящият се финансов актив на миналото десетилетие. Повечето хора не се интересуват от философията и технологията зад биткойн, а само от бързата печалба. Криптовалутите и биткойн използват този безкраен човешки ресурс - алчността, за да се наложат. Биткойн е ценен на фона на традиционната финансова система, която е пристрастена към дълг и необуздано нарастване на паричната маса. Цената на биткойн не е продукт само на търсенето, но и на обезценяването на останалите валути.
Копаенето е бизнес
Биткойн портфейл, копаене, ферма – са думи, които помагат на хората да си представят какво представлява процесът на добиване на биткойни. Всъщност копаенето е налучкване на число, което следва да отговаря на определени характеристики. Всички се надпреварват да намерят правилното решение, като то може да се открие само чрез налучкване. Поради тази причина броят на опитите в секунда е определящ. Копаенето е бизнес. Изисква подходяща локация с достъп до възможно най-евтиното електричество, купува се специализиран хардуер, чиято единствена задача е да търси решението на задачата. Хардуерът следва да се охлажда и за това е добре да е някъде, където е естествено студено. Наличието на интернет, разбира се, е задължително. Осигуряването на хардуер също не е лесно, тъй като има ограничен брой производители. Край Амстердам например е постигнато добро взаимодействие: топлината, която се отделя при работата на битĸoйн "миньopи ", ce използва за отопляването на opaнжepия за лалета.
Сигурност
Няма никаква гаранция, че един биткойн, купен днес, ще бъде продаден за повече утре. Едни вярват в идеята, във важността ѝ за бъдещето на човечеството, в това, че „единиците“ в нея ще са по-стойностни, други искат просто да направят бързи пари. Глобалната Биткойн мрежа се поддържа от хиляди копачи вече 15 години. Имало е сериозни покачвания на цената, но и големи спадове. Има моменти на силен ентусиазъм, които изстрелват курса на биткойн в облаците – най-високата достигната цена е 69 хил. долара. Но има и резки спадове – с дори над 90%. Обикновено когато завишените и нереалистични очаквания не се оправдаят, настъпва депресивен период и системата се изчиства. Това разочарование обикновено води до прекалено обезценяване на биткойн, което от своя страна създава благоприятна среда за нов растеж.
Засега биткойн работи. Интересът и ентусиазмът на хората продължава да поддържа живота на тези виртуални пари.
Средище на общността
От 2016 г. насам всяка последна сряда на месеца в Barter Community Hub в столицата се организира Sofia Crypto Meetup – събитие посветено на блокчейн и криптоактивите. През октомври 2024 г. предстои първата конференция и хакатон – ETHSofia – посветена на най-новите технологии в екосистемата на Ethereum, втория по пазарна капитализация криптоактив след биткойн. Очакват се над 400 посетителя и лекции от технологични лидери от цял свят.
Снимка Личен архив
Пламен Андонов, създател на Биткойн общността „Крипто Революция“ и на Българската биткойн конференция:
Това е прозрачна и справедлива система
Криптовалутите са около 30 хил. на брой, аз се трудя само за биткойн. Преди 30 години дядо ми слага всичките си спестявания на мое име за старт в живота ми, но през 1995-а тези спестявания напълно се обезценяват. Това е голяма неправда, дългогодишният труд на един човек, както и на много други хора, бива ограбен. С увеличаването на паричната маса се помпа инфлацията. Никой обаче не може да принтира допълнителни биткойни и не може да конфискува биткийни. Това е неутрална, прозрачна и справедлива система.
Биткойн е силно волатилен, но той е едва на 15 г. Новодошли спекулативни инвеститори създават балон, което бива последвано от голяма корекция. Последният голям спад беше от 69 хил. долара до 15 хил. долара. Такива над 80% корекции е претърпявал биткойн и през 2014-а - от 1200 до 200 долара, както и през 2018 г. - от 19 600 до 3 200 долара. Дългосрочно цената върви нагоре. Идеята е биткойн да служи на хората да пестят и това да е дългосрочна инвестиция.
Биткойн разполага със светкавична мрежа, която позволява с много ниски такси да правим глобални разплащания. Той има потенциала да стане световна валута, макар много хора да не споделят моето мнение сега. В момента малко над 100 млн. души от населението на Земята притежава биткойни. Това е нова технология, която е малко разбрана. Проблемът на „евро-лев-долар“ е, че е имало златен стандарт, който вече е отменен. Тоест, днес това са валути без подплата. Златото е лимитирано, трудно е за добив, разпознаваемо е и не може да се фалшифицира. Но още по време на Римската империя започват да добавят примеси и накрая в монетите не остава златно съдържание. Парите днес са дигитални и се принтират още и още и хората виждат как цените на всичко се покачват. Десет пъти по-добро място за живеене ли е България, щом цените на имотите се качиха десет пъти?! Аз твърдя, че в момента биткойн е най-твърдите пари, които човекът някога е създавал – те не може да се фалшифицират, не може допълнително да се принтират, лимитирани са до 21 млн., като са останали да бъдат добити едва 1,5 млн. биткойна. При Биткойн стандарт цените на всичко ще започнат да падат. Благодарение на дефлацията, породена от развитието на технологиите, постоянно правим повече с по-малко. Който пести, е наказван чрез инфлацията и аз вярвам, че биткойн ще изправи този проблем. Биткойн е най-добрият инструмент за запазване на покупателна сила.
Парите съвсем не са технологичен проблем
Някои бъркат, че парите са технологичен проблем, и предлагат технологично решение. Блокчейн технологията е технологично постижение и може да бъде използвана за много неща, но криптовалутите в инвестиционната им функция не се различават съществено от кюлчета златото - това казва „криптореалистът“ Доброслав Димитров. Той, освен предприемач и лидер в информационните технологии, се оказва, че е завършил икономика и финанси. И още според него: „Какво му е ценно на златото? То е ценно, ако хората са го приели за ценно. Парите са социален и обществен феномен и всички ние се разбираме, че нещо има или няма стойност, че определена среда е средата, през която трансферираме богатствата един към друг. И морските миди би могло да са разплащателно средство. Зад националните валути стоят държави, които имат и репресивен орган, който има задача да ги пази. А криптоевангелистите вярват, че може да контролират криптовалутата само с технологични средства. Националните валути имат друга социална функция и криптовалутите няма как да ги заменят. Да, криптовалута не може да си напечаташ, но може да се появи нова криптовалута и повечето хора да мигрират към нея“.