Високомерие – как да го разпознаем и как да се справим с него
„Ако стигнеш до момента, в който никой не ти казва, че не си прав, значи си в беда”
Чувствате ли се заобиколени от глупави хора по време на работа? Дали шефът Ви се ядосва, когато хората в офиса споделят мнението си? Имате ли колега, който чувства, че вече няма нужда да слуша другите, защото знае повече от всички? Ако е така, вашият офис може би страда от високомерна треска.
Всички имаме нужда от здравословна доза самочувствие, но когато се прекалява с него, то се превръща в непринудено его, което може да направи живота много по-неприятен и да доведе до много грешни решения, които могат да бъдат риск за фирмата. Кристоф Лоч, декан на Бизнес училището в Кеймбридж обяснява, че високомерието е присъщо на мениджъри на големи компании, звезди, политици, но е също толкова вероятно да се появи, когато дадено лице се превръща в отговорник на екип или на проект.
Високомерието се определя като негативен симптом на прекомерната власт, то се появява, когато някой има голяма мощ. „Хората започват да се интернализират като наистина специални”, коментира Лоч, както и че нормалните закони, които се прилагат за всички, не се прилагат за тях. След като са в тази ситуация, високомерните хора могат да си навлекат голяма беда, защото често правят неща, които са в разрез на другите, и които наистина могат да доведат до много щети.
Какви са признаците на високомерие?
Малцина от нас лесно приемат идеите им да бъдат оспорени. Ако се чувствате зле, когато колега Ви противоречи за областта, в която сте експерт или екипът отхвърля предложение, в което много вярвате, Кристоф Лоч посочва, че ако за Вашето решение или идея разчитате прекалено много на собственото си мнение, преди да сте взели фактите в ръка, може да страдате (да се надяваме) от лека форма на високомерие. Но в среда, където всички се кланят пред главния изпълнителен директор, политическия лидер или холивудския режисьор, може да бъде много трудно за тези личности да "избягат" от идеята за тяхното собствено величие, превъзходство и непогрешимост.
Голяма част от идеите на фирмите, грандиозните проекти и филмови провали са паднали по скалата на вискомерието.
Лоч казва, че всеки трябва да намери своя път към борбата с високомерието. „Да не слуша само себе си и да погледне себе си от разстояние е добър навик, които трябва да имаме.” Той също така препоръчва заобикалящата ни среда да е от хора, които са готови да ни кажат неудобни неща и да признаят грешките ни. „Ако стигнеш до момента, в който никой не ти казва, че не си прав, значи си в беда”, предупреждава експертът.