Война между Русия и Украйна ще удари пазара на основни метали
Експертите чертаят два сценария за ситуацията между двете страни
Прогноза на Coface:
Хипотетично нахлуване на Русия в Украйна и активиране на строги санкции срещу Москва ще дадат „неблагоприятно“ отражение в много аспекти, в това число и върху пазарите на акции и облигации. Освен за страните пряко засегнати от конфликта, подобен сценарий ще окаже ефект върху световната икономика, тъй като двете страни са сред основните производители и износите на природни ресурси в света. Мащабни смущения на пазара на петрол изглеждат малко вероятни, но по-високи цени биха били възможни. Настоящият дефицит на някои метали пък би се задълбочил, прогнозира кредитният застраховател Coface.
Според на компанията Русия притежава 10% от световните запаси на мед и е най-големият производител на алуминий с дял от 6% в световното производство. И двата метала са сред основните за световната индустрия и се използват в много сфери и стоки – от автомобилостроене до малки електроуреди. В глобален мащаб Русия е „виновна“ за производството на 43% от паладия, който e eдин oт ĸpитичнo вaжнитe ĸoмпoнeнти в изпускателната система на автомобила, която контролира емисиите. Страната отговаря и за около 14% от глобалната продукция на платина.
Настоящите ограничения в предлагането биха могли да се задълбочат от по-нататъшно свиване на пазарите на метали, особено като се има предвид продължаващото силно търсене“, посочва в своята прогноза Coface.
Свързани с природния газ санкции според икономистите са малко вероятни заради голямата зависимост на Европа от руския газ и настоящата енергийна криза, при която газовите хранилища са на исторически дъна. Иначе 83% от общия руски износ на газ е към Европа, а Европа внася 46% от природния си газ именно от Русия. Европейски петролни санкции обаче биха довели до пренасочване на „черно злато“ в посока Китай.
Въпреки това мащабни смущения на пазара на петрол изглеждат малко вероятни, но по-високи цени биха били възможни“, прогнозира Coface.
Два сценария
Като цяло експертите чертаят два сценария за развитието на ситуацията. Първият включва продължаване на дългосрочния натиск от страна на Русия в икономическия и енергийния сектор. Наред с действията, представляващи риск за сигурността, тази стратегия може да се разглежда като дестабилизация на политическата и икономическата ситуация в Украйна, което увеличава шансовете за политически пробив и отстъпки.
Вторият сценарий прогнозира въоръжена ескалация, която може да приеме различни форми. Най-вероятният сценарий включва местна офанзива на „сепаратистите“ в Донбас (с подкрепата на редовните руски сили), чиято цел ще бъде значително изместване на фронтовата линия. Ако ситуацията се развие в полза на Русия, това би могло да доведе до окупиране на допълнителни райони (особено в югоизточната част на страната, което може би ще доведе до свързването им с окупирания Крим). Това би включвало сухопътна инвазия в други гранични райони освен Донбас.
„Най-радикалният вариант, макар и много малко вероятен, е опит за военна окупация на цялата украинска територия, което обаче ще увеличи многократно потенциалните човешки, материални и политически разходи на Русия. Този сценарий крие риск от нови санкции срещу руската държава. Те могат да включват натиск за ограничаване на използването или дори блокиране на пускането на газопровода „Северен поток 2“, споделя Пламен Димитров, управител на Кофас България.
Според него ползите за Русия от създалата се ситуация са минимални.