Westinghouse избра 5 български фирми да строят 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“
Американската компания избра подизпълнителите, след като преди това подписа договор с централата за проучване на нов реактор
Още една стъпка към реализацията на дългогодишния проект за 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“ беше предприета днес – американската Westinghouse подписа споразумения с 5 български компании, които да се включат като подизпълнители в бъдещата му реализация.
Споразуменията са във формат партньорство и дават предпоставка за реализацията на нов ядрен блок в атомната централа. Те са подписани в офиса на Американската търговска камара в България.
Петте български компании, с всяка от които беше подписано споразумение, са: "Оскар – ЕЛ", "Главболгарстрой" (ГБС), "Енпро Консулт", "ЕнергоСервиз" и "ИКюИ”. С това се задълбочава потенциалът за сътрудничество в производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.
Идеята е за реализацията на проекта да се използва местният потенциал на бизнеса и академичните среди и да се включат още български фирми.
До момента между Westinghouse и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ има подписан договор за проучване на изграждането на нов реактор по американска технология на площадката в "Козлодуй". Става въпрос за т.нар. „feed договор“ (Front-End Engineering & Design) за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов американски реактор с технология AP1000.
Това е много важна стъпка във внедряването на технологията АР1000 на територията на АЕЦ „Козлодуй“, коментира министърът на енергетиката Румен Радев.
Той обеща, че правителството и Министерството на енергетиката ще съдействат с каквото е необходимо, за да се реализира проектът.
Според председателя на комисията по енергетика Делян Добрев всички са мотивирани от факта, че това може да стане първият реактор с технологията АР1000, който ще заработи на територията на Европа.
Представителят на Westinghouse за България Иван Пиронков изтъкна, че американската компания продължава с диверсификацията на българската енергетика чрез стратегически партньорства с утвърдени български компании. По неговите думи 2032 г. е реалистичен срок да заработи реактор с американската технология на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
Посланикът на САЩ в България Кенет Мертен коментира, че това е първата стъпка от многото, които предстоят в този процес. Според него това е добър ден за партньорството между България и САЩ, както и между Westinghouse и българските компании.
"Оскар - ЕЛ" се занимава с инженерингова дейност в електроуправлението и автоматизацията на процеси. Фирмата извършва проектиране и изграждане на системи за електроуправление на машини и съоръжения на комплексни проекти в енергетиката.
"Главболгарстрой" е специализирана в изграждането на енергийна, транспортна и водна инфраструктура, както и в проекти за жилищно, търговско и промишлено строителство. Това една от най-големите строителни групи в България и Югоизточна Европа. Услугите на компанията обхващат целия жизнен цикъл на строителните проекти – от създаването на концепция, планиране, оценяване и проектиране до строителство, управление, експлоатация и поддръжка. През последната година компанията работи по ключови енергийни проекти в България и региона.
"Енпро Консулт" е една от водещите български инженерингови фирми с богат опит в областта на индустриалните технологии. Българската компания предоставя разнообразни услуги – консултации, проектиране и инженеринг, доставки и поддръжка на експлоатацията в различни клонове на енергийния сектор, включително и за ядрени централи. Справка в търговския регистър показва, че е регистрирана с капитал от 8000 лв. и е собственост на „Енерджи сълюшънс“, в която има най-голям дял, и на Милан Миланов, Жечко Балабанов, Атанас Съртмаджиев, Сергей Данаилов. Милан Миланов представлява компанията в Управителния съвет на „Булатом“
"ЕнергоСервиз" доставя инженерингови услуги и продукти, които отговарят на изискванията на клиента и на най-високите стандарти за безопасност на ядрени и конвенционални централи. Компанията е сред лидерите в Южна и Източна Европа в областта на ядрената автоматика. „ЕнергоСервиз“ е с капитал 50 хил. лв., в Съвета на директорите ѝ влизат Георги Здравков Манчев, Румен Тенев Манолов и Еким Екимов.
"ИКюИ" е създадена през 1992 г. в София като смесено дружество с "ИКюИ интернешънъл", САЩ, предоставящо специализирани услуги за анализ на безопасността и сеизмично укрепване на рискови и високотехнологични обекти и съоръжения като ядрени и конвенционални електроцентрали, металургичната и химическата индустрии.