Wolfspeed превръща стара въглищна централа в най-голямата фабрика за чипове
Това е първият завод на компанията в Европа и ще струва 3 млрд. долара
Американската компания Wolfspeed Inc. планира да построи първата си фабрика за полупроводници в Европа. Проектът в германския град Саарланд ще се превърне в най-голямата в света фабрика за чипове от силициев карбид. Wolfspeed планира да инвестира до 3 млрд. долара в модерната фабрика на площадката в Енсдорф. Като партньор в проекта се включва и доставчикът ZF, който планира да инвестира 185 млн. долара в забележителната сделка.
Европейската фабрика е част от по-широките усилия на Wolfspeed, която влага 6.5 млрд. долара за разширяване на капацитета си. Те включват откриването на фабрика за устройства Mohawk Valley през април миналата година и изграждането на производствения център на John Palmour за силициев карбид в Северна Каролина. Центърът Palmour е съоръжение за SiC материали с площ от 445 акра, което ще разшири съществуващия капацитет на Wolfspeed за материали с повече от 10 пъти.
Новата фабрика в Европа ще подпомогне нарастващото търсене на различни автомобилни, промишлени и енергийни приложения и е планирана като важен проект от общ европейски интерес (IPCEI) за микроелектроника и комуникационни технологии, което означава, че след одобрение ще получи помощ от Европейската комисия. Финансирането от IPCEI е предназначено да подпомогне развитието на технологиите и първоначалното внедряване на проекта.
Фабрика на мястото на въглищна централа
Фабриката за полупроводници в Германия ще бъде на планирана площадка от 140 декара, която преди е била дом на бивша въглищна електроцентрала. В нея ще се произвеждат 200 мм пластини от силициев карбид (SiC). Полупроводниците от силициев карбид могат да се използват за увеличаване на пробега на електрически превозни средства. Строителството на обекта на площадката в Енсдорф се очаква да започне през следващите месеци, след одобрение на субсидия от Европейския съюз. В напълно работещата фабрика ще работят повече от 600 души, генерирайки допълнителни работни места в непосредствена близост, за да се създадат общо около 1000 нови работни места.
За проекта Wolfspeed създаде стратегическо партньорство със ZF, която също ще инвестира в съвместно съоръжение за научноизследователска и развойна дейност на SiC в Германия.
Устройствата със силициев карбид предлагат по-голяма енергийна ефективност и са от съществено значение за глобалното преминаване към устойчива електрификация“, каза Грег Лоу, президент и главен изпълнителен директор на Wolfspeed.
„Това ново съоръжение ще бъде от решаващо значение за подкрепата на нашата експанзия в индустрия с ограничен капацитет, която се разраства много бързо, особено на пазара за електрически превозни средства. За нас беше важно да имаме съоръжение, разположено в сърцето на Европа, близо до много от нашите клиенти и партньори, за да насърчим сътрудничеството върху следващото поколение силициево-карбидни технологии.“
Новата фабрика ще използва мерки за устойчивост като рециклирана вода и намален отпечатък на вредни емисии.
Защо има значение
Тенденцията на регионалното производство на полупроводници нараства. Докато производството на чипове беше акумулирано предимно в Азия през последните години, след неотдавнашните проблеми с веригата за доставки на полупроводници, възникнали след избухването на пандемията, правителствата и компаниите се стремяха да разширят местното производство на чипове.
В САЩ Законът за субсидиране на фирмите за полупроводници (CHIPS) беше приет от президента Джо Байдън след дълги обсъждания в Конгреса на САЩ, за да предостави над 50 млрд. долара стимули за изграждане на нови производствени мощности в страната. Законът вече е привлякъл повече от 40 нови проекта за полупроводници в САЩ на стойност 186.6 млрд. долара.
Междувременно Европейският съюз прие своя собствена версия, наречена European Chips Act, която ще позволи 17 млрд. долара допълнителни и частни инвестиции до 2030 г. в допълнение към 34.3 млрд. долара публични инвестиции, които вече са планирани от агенциите на ЕС.
Wolfspeed също не е единствената американска компания, която инвестира в Германия, тъй като Intel обеща да похарчи повече от 80 млрд. долара през следващото десетилетие за фабрики и R&D, включително фабрика за полупроводници в Магдебург, Германия. Intel също така ще създаде нов R&D и център за дизайн във Франция, както и ще инвестира в R&D, производство и леярни услуги в Ирландия, Италия, Полша и Испания.